Parotis cerrahisi sonrası fasiyal sinirin göz kırpma refleksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the facial nerve with blink reflex after parotid gland surgery
  1. Tez No: 411936
  2. Yazar: SEÇİL ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAFER UĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Göz kırpma refleksi supraorbital sinirin elektriksel ya da mekanik stimulasyonu ile elde edilen orbikularis okuli kontraksiyonudur. Uyarım sonucunda aynı tarafta erken (R1) ve geç (R2) yanıt, karşı tarafta ise sadece geç yanıt (R2c) meydana gelir. Göz kırpma refleksi sıklıkla Bell paralizisi, trigeminal sinirin kompresif lezyonlarında, Guillain Barre Sendromu ve diğer nöropatilerde, akustik nörinom, pontin lezyonlar ve lateral medüller sendromda tanısal amaçlarla ve prognozu takipte kullanılmaktadır. Çalışmamızda, göz kırpma refleksinin parotis cerrahisi sonrasında gelişebilecek subklinik düzeydeki fasiyal sinir tutuluşlarını belirlemedeki rolü araştırılmış ve elektronörografi bulguları ile beraber değerlendirilmiştir. 1987-1994 yılları arasında parotiste kitle nedeniyle operasyona alınan ve geç dönemde yapılan kontrollerde orbikularis okuli fonksiyonu klinik olarak normal saptanan 20 hasta ele alınmıştır. Bu hastalarda göz kırpma refleksi ile saptadığımız latans uzamaları ve amplitüd düşmeleri, elektronörografide elde edilen latans uzamaları fasiyal sinirin subklinik düzeyde etkilenmiş olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Blink reflex is the contraction of orbicularis oculi muscle generated by the electrical and mechanical stimulation of supraorbital nerve. Stimulation of the nerve elicits ipsilateral early (R1) and late (R2), and contralateral late (R2c) responses. Frequently, blink reflex is used in the diagnosis and prognosis of Bell's palsy, compressive lesions of trigeminal nerve, Guillain–Barré syndrome and other neuropathies, acoustic neuroma, pontine lesions and lateral medullary syndrome. In the present study, the role of blink reflex in diagnosis of subclinical facial nerve involvement has been studied in patients with parotidectomy, and compared with facial electroneurographic data. Twenty patients who underwent parotidectomy, between 1987-1994 were included in the study. The facial nerve function was normal on clinical examination, in the late follow- up. Increased latencies and reduced amplitudes in blink reflex, and increased latencies in electroneurography suggest subclinical facial nerve dysfunction. Blink reflex is a valuable diagnostic tool in subclinical nerve dysfunctions as well as clinically apparent facial disorders.