Elektif kolonoskopi vakalarında sedasyon-analjezi: Ketamin, fentanil, meperidin'in karşılaştırılması
Sedation and analgesia in electi̇ve colonoscopy procedure; comparing to ketami̇ne, fentanyl and meperi̇di̇ne
- Tez No: 411935
- Danışmanlar: UZMAN ŞENAY GÖKSU TOMRUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızda kolonoskopi girişimlerinde işlemden hemen önce midazolam ve propofole ilaveten tek doz olarak verilen ketamin, fentanil ve meperidinin işlem sırasındaki ve sonrasındaki hemodinamiye, ağrı, derlenme, hasta ve cerrah memnuniyeti üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde, 01.02.2015 ile 01.07.2015 tarihleri arasında hastanemizde kolonoskopi yapılan 18 -70 yaş arası,ASA I-III risk grubu, hastalar çalışmaya alındı. Hastanın onam vermemesi,18 yaşının altında olanlar, ASA 4 hastalar, kullanılacak ilaçlara karşı allerjisi olanlar,100kg üstünde olanlar, nörolojik ve psikiyatrik hastalığı olanlar, ilaç ve alkol bağımlılığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışma kapsamına alınan tüm hastalar işlem öncesi çalışmayla ilgili olarak bilgilendirildi ve onayları alındı. İşlem öncesi sulu gıdalar ile uygun diyet verilen, bağırsak temizliği yapılmış (lavman), 8 saatlik açlık süresi ile işlem odasına alınan hastalara sağ el sırtından 20G numara kanül ile periferik ven kanülasyonu yapıldı. İdame sıvısı olarak % 9 NaCl solüsyonu (2 ml.kg-1.st-1) başlandı. Standart monitörizasyon yapıldı, hastaların ortalama arter basıncı(OAB), kalp tepe atımı (KTA), Solunum sayısı, SpO2 değerleri ölçüldü0. dakika değerleri olarak kaydedildi. Hastalargirişimden hemen önce verilen ilaçlara göre 3 gruba ayrıldı: Grup-K Ketamin 0.5mg/kg IV verilen hastalar Grup-M Meperidin 0.5mg/kg IV verilen hastalar Grup-F Fentanil 0.5mcg/kg IV verilen hastalar Hastaların hepsine propofol (0.5mg/kg) ve midazolam (1mg) yapılmasını takiben gruplarına göre sedasyon için çalışma ilaçları yapıldı, sol yan pozisyon verildi. İşlem boyunca monitörize olan hastaların 1. 2. 3. 5. ve 10. dakika OAB, KTA, SpO2, solunum sayısı, Ramsey Sedasyon Skorları (RSS) bakıldı.RSS
Özet (Çeviri)
Objective This study aims to compare the hemodynamy,sedation levels,postoperativ recovery times of one dose ketamine,meperidin,fentanil applied right before the operation in patients whom are planned to undergo elective colonoscopy. Methods 90 patients who recieved colonoscopy under elective conditions with sedo-analgesia were studied at Ümraniye Training and Research Hospital Gastroenterology Clinic, between the dates of 01.02.2015- 01.07.2015. The patients who were under age 18, ASA 4 patients, allergic to the medicines, above 100kg or who did not approve, who has any neurological or psychological illness, drug or alcohol addiction were not excluded from the study. All patients included in the study have been informed and their approvals have been received. All patients were asked to follow routine colonoscopy precedures.Following, peripheral ven canulation was applied with a kanul of 20G under the right backside and %9 NaCl solution (2 ml.kg-1.st-1) was initiated. By standard monitorization, patients' average artery pressure (OAP), heartbeat (HR), SpO2,Respiratory rates were measured and recorded as beginning values. Patiens have been divided in three groups based on the medication before the examination. Group-K Ketamine 0.5mg/kg IV administered patients Grup-M Meperidin 0.5mg/kg IV administered patients Grup-F Fentanil 0.5mcg/kg IV administered patients All patients were administered 0.5mg/kg iv propofol following with 1mg midazolam iv. The divided groups were administered with the different drugs and patients were given a on left shoulder position.During the examination all patients were monitorized in 1,2,3,5,10 min. for MAP, HR, SpO2, respiration rate, Ramsey sedation scores and VAS values were recorded. It was planned to apply an extra dose of propofol (10 mg IV) when RSS