Paralitik ve nonparalitik fasiyal sinir eksplorasyonunda intraoperatif uyarılma eşiklerinin karşılaştırılması ve paralitik olgularda prognoza etkisi
Comparison of the stimulation thresholds in paralytic and nonparalytic facial nerve exploration and its effect on the prognosis of the paralytic cases
  1. Tez No: 224388
  2. Yazar: AYKUT CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fasiyal paralizi, kisilerin emosyonel ve sosyal durumlarını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir sağlık problemidir. Fasiyal sinirin risk altında olduğu çesitli cerrahi girisimlerde sinirin sürekli monitörizasyonu ameliyat sonrası paralizilerin engellenmesinde yol gösterici olabilir. Bu çalısmanın amacı kafa tabanı prosedürleri, otolojik girisimler ve parotis cerrahileri gibi fasiyal sinirin risk altında olduğu prosedürlerde intraoperatif uyarılma esikleri, latans ve amplitüd ölçümlerinin postoperatif prognoza etkisinin değerlendirilmesidir. GATA KBB Anabilim dalında Mayıs 2005- Mart 2007 tarihleri arasında toplam 31 hastaya (23 E, 8 K) intraoperatif fasiyal sinir monitörizasyonu uygulanmıstır. Bu hastalardan 7'sinde (3 parotidektomi, 3 akustik tümör cerrahisi, 1 mastoidektomi) ameliyat sonrasında fasiyal paralizi gelisti. 5 hastaya fasiyal paralizi nedeni ile dekompresyon operasyonu uygulandı. Akustik tümör eksizyonu olgularında lezyon distali ve proksimalinden ölçümler yapıldı. Hastalar House Brackmann evreleme sistemi ile değerlendirilerek operasyon sonrasında ortalama 9,9 ± 5,5 ay takip edildi. Dekompresyon uygulanan hastalarda intraoperatif olarak cevap elde edilemedi. Ameliyat sonrasında fasiyal paralizi gelisen 7 olgu ile paralizi gelismeyen 19 olgu arasında uyarılma esikleri açısından anlamlı fark bulunmazken, latans ve amplitüd değerleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. Parotidektomi olgularında da paralitik ve nonparalitik gruplar arasında uyarılma esikleri arasında anlamlı fark saptanmazken, latans ve amplitüd değerleri açısından anlamlı fark bulundu. Postoperatif erken dönemde fasiyal paralizisi olup geç dönemde iyilesen 4 olgu ile geç dönemde paralizisi devam eden 3 olgu arasında anlamlı fark saptanmadı. Anahtar kelimeler : Paralizi, Monitörizasyon, Fasiyal sinir
Özet (Çeviri)
Facial paralysis is a serious health problem which has a negative effect on people?s emotional and social status. Continuous monitorization of the nerve, especially in the surgical procedures in which there is a high risk for the facial nerve, can be a roadmap for prevention of postoperative paralysis. The aim of this study is to assess the measurements of the stimulation thresholds, latency and amplitude and to investigate their effect on the paralytic cases. Intraoperative facial nerve monitorization was applied to 31 patients (23 Male,8 Female) in GATA ENT Department between May 2005 and March 2007. Facial paralysis occured in 7 patients after the surgery ( 3 parotidectomies, 3 acoustic tumor resection, 1 mastoidectomy). 5 patients underwent decompression surgery for facial paralysis. The measurements were performed from both proximal and distal parts of the lesions on the nerve in acoustic tumor resection cases. Patients were evaluated with the House Brackmann Grading system and the average follow up period was 9,9 ± 5,5 months. There was no response to nerve stimulation in the decompression group as expected. In comparison of the stimulus thresholds, there was no statistically significant difference between the paralytic (19 patients) and nonparalytic (7 patients) group, but there was statistically significant difference in latency and amplitude parameters. The same results were obtained from the comparison of the paralytic (3 patients) and nonparalytic (12 patients) groups of parotidectomy cases. The patients who had facial paralysis in early postoperative period and normal facial function in late postoperative period ( 4 patients ) were compared to the patients who had facial paralysis in the late postoperative period, and there was no statistically significant difference concerning referance to the stimulation threshold, latency and amplitude parameters within two groups. Keywords : Paralysis, Monitorization, Facial nerve