Hazır giyim işletmelerinde üretilen erkek iş önlüklerinin Türk standardlarına uygunluğunun incelenmesi
- Tez No: 41194
- Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışma; atelyelerde üretilen erkek iş önlüklerinin Türk Standardlar Enstitüsü tarafından iş önlüğü üzerine yayınlanmış TS 3899 numaralı sdandarda uygunluğunun incelenmesini esas almıştır. İş önlüğü üreten atelyelerin ürettikleri önlüklerden alınan boyut ve toleranslar, TS 3899 numaralı standarddaki boyut ve toleranslarla mukayeseli olarak incelenmiş ve standardların Giyim Endüstrisindeki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Birinci bölümde, standardlaşmanın giyim endüsrisindeki yeri üzerinde bilgi verilerek, çalışma konusunun amaç ve önemi üzerinde durulmuştur. îkinci bölümdeki kavramsal çerçeve ve ilgili araştırmalar, incelenen kaynaklar yardımıyla oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, iş önlüğü üreticilerine uygulanan anket sonucu elde edilen veriler değerlendirilerek tartışılmış, elde edilen veriler marjinal tablolara dökülerek gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde, bulgular doğrultusunda sonuca varılmış ve giyim endüstrisinde standardlaşmayla ilgili bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the plants where produce the Apron of man are investigated according to the number of TS 3899 by TSE. The dimensions and deviations of these in the produced plants compare that of the number of TS 3899 and the standards of location and importance stressed on the dress industry. In the first chapter, the important of the standouts in this sector are explained arid the aim and importance of this subject are reported. In the second chapter, the conceptual frame and this investigation are formed by means of the some references. In addiation, the method of this investigation are explained in third chapter. In fourth chapter, the results which are found from the interview of the produces of the Apron of man are discussed and they are assembled in the tables. Besides they are analysised as the statistics. In the finally chapter, the all of this results from the interview are evaluated and the suggestions are given with the standards of the dress industry.