Erkek takım elbise üretiminde kumaş eni farklılıklarından kaynaklanan firelerin tebiti ve optimal kumaş eninin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 41193
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA VURAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, özellikle erkek takım elbise üretiminde, kumaş eni farklılıklarından kaynaklanan firelerin tespiti üzerinde durulmuş ve adı geçen ürün tipinde, maksimum verimliliği sağlayacak optimal kumaş eninin belirlenmesine çalışılmıştır. Birinci bölümde, genel olarak hazır giyim endüstrisi hakkında bilgi verilerek, çalışma konusunun sektör açısından önemi vurgulanmıştır. ikinci bölümde, kavramsal çerçeve ve literatür incelenerek konuyla ilgili bilgiler aktarılmış; ayrıca çalışmayla ilgili kaynaklara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, uygulamaya yönelik bir çalışma olan araştırmanın yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, uygulama sonucu elde edilen bulgular hem kendi içerisinde hem de eldeki literatürlerle ilişki kurularak tartışılmış ve bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, especially the waste arising from the differences of fabrics width during the process of suit production has been discussed and optimum fabrics width for maximum productivity has been determined. In the first section, garment industry has been generally discussed, and the importance of the research in this sector has been determined. In the second section, theoretical frame and the literature has been generally overwidth and the bibliography of the study has been given. In die third section, the method of the research has been determined the research has been determined. In the last section, the results of the research has been discussed in relation with the findings of the study and the literature, and has been reached to a conclusion.