Dirençli gram negatif basillerin neden olduğu toplum ve hastane kökenli kan akımı enfeksiyonları
Community-acquired and hospital-acquired antibiotic-resistant gram-negative bacilli bloodstream infections
- Tez No: 411940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE GÖNÜL TANIR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çocuklarda önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olan toplum kökenli ve hastane kökenli dirençli Gram negatif basil (GNB) kan akımı enfeksiyonlarının sıklığı artmaktadır. Bu çalışmada dirençli GNB'lerin yol açtığı toplum kökenli ve hastane kökenli kan akımı enfeksiyonlarının klinik ve laboratuvar özellikleri, ilişkili risk faktörleri, direnç profilleri ve yol açtığı mortalitenin ortaya konulması amaçlandı. Bu amaçla Ocak 2005-Aralık 2012 yılları arasında yatarak tedavi görmüş 1 ay-18 yaş arasında, kan kültürlerinden antibiyotik dirençli GNB izole edilen hastaların hastane otomasyon sistemindeki kayıtları retrospektif olarak incelendi. GNB'lere bağlı kan akımı enfeksiyonlarının yaklaşık dörtte üçünün hastane kökenli olduğu, hastaların büyük kısmında, en sık nörolojik hastalık olmak üzere bir veya daha fazla komorbidite olduğu, komorbidite oranının hastane kökenli enfeksiyonlarda daha yüksek olduğu, Pseudomonas, Acinetobacter türleri, ve diğer nonfermenter basillerin kan akımı enfeksiyonlarının yarısından fazlasından sorumlu olduğu, en sık nonfermentatif bakterinin Pseudomonas türleri olduğu ve Pseudomonas türlerinin hastane kökenli enfeksiyonların yanında toplum kökenli kan akımı enfeksiyonlarına neden olabildiği, P.aeruginosa'da karbapenem direncinin yüksek olduğu, E.coli ve Klebsiella suşlarının tamamında GSBL üretimi olduğu, mortalitenin hastane kökenli enfeksiyonlarda daha sık ortaya çıktığı, en sık Serratia türlerinde, ikinci olarak da Pseudomonas türlerinde görüldüğü, nozokomiyal kan akımı enfeksiyonu gelişiminin yatış süresini daha da uzattığı, yatış süresi uzun olan hastalarda mortalite riskinin daha yüksek olabileceği sonuçlarına varıldı.
Özet (Çeviri)
Antibiotic-resistant Gram-negative bacilli (GNB) are a leading cause of bloodstream infections and significant morbidity and mortality in children. We aimed to evaluate clinical and laboratory features, risk factors, resistance profiles and mortality of the community-acquired and hospital acquired bloodstream infections with antibiotic-resistant GNB. Patients with antibiotic-resistant GNB bloodstream infections aged between 1 month-18 years that hospitalized between January 2005-December 2012 were investigated retrospectively for this purpose from otomation system of the hospital. We concluded that three quarters of the infections are hospital-acquired, most of the patients have at least one comorbidity. Neurological diseases are the first and most commonly isolated in the hospital-acquired infections. Pseudomonas, Acinetobacter spp. and other nonfermentatives are isolated more than half of the bloodstream infections. Pseudomonas spp. are the most common nonfermentative bacilli and cause community-acquired bloodstream infections besides hospital-acquired bloodstream infections and, carbapenem resistance is high in P. aeruginosa bloodstream infections, E.coli and Klebsiella spp. which are all ESBL producers. Mortality is higher in hospital-acquired bloodstream infections, most commonly in Serratia spp., secondly in Pseudomonas spp. bloodstream infections. We also concluded that nosocomial bloodstream infections extends the duration of hospitalization and mortality is higher in groups that have longer hospitalization durations.