İzole büyüme hormonu eksikliği olan çocuklarda asimetrik dimetilarjinin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of asymmetric dimethylarginine (adma) levels in children with growth hormone deficiency
- Tez No: 411941
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AYCAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Asimetrik dimetilarjinin endojen bir nitrik oksit sentaz inhibitörüdür. ADMA artışı sonrasında ortamda nitrik oksit sentezinin azalması endotel disfonksiyonuna neden olur. Bu da ADMA ile aterogenez arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Büyüme hormonu eksikliğinin(BHE) kardiyovaskuler sistem disfonksiyonu ve dislipidemi yapıcı etkisi iyi bilinmektedir. Ancak, literatürde büyüme hormonu eksikliği olan çocuklardaki ADMA düzeyleri hakkında çalışma yoktur. Bu çalışmada, izole büyüme hormonu eksikliğinde ADMA düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç- Yöntem: Çalışmaya 31 tedavi almayan büyüme hormonu eksikliği hastası ile 29 yaş- cinsiyetleri uyumlu sağlıklı çocuk (kontrol grubu) alındı. Tüm katılımcıların ayrıntılı tıbbi öyküleri öğrenildi. Olguların boy, ağırlık, bel- kalça çevresi ölçümleri, pubertal değerlendirmeleri ve ayrıntılı fizik muayeneleri yapıldı. Sabah açlık serum IGF- 1 , IGFBP-3 , kan şekeri, insülin, lipid profili (HDL, LDL, total kolestrol, trigliserid) düzeyleri iceelendi ve HOMA-IR değerleri hesaplandı. IGF peptidlerin yaş ve cinsiyete göre standart deviasyon skorları ve lipidlerin de yaş/cinsiyete göre persantilleri kaydedildi. Sabah açlık kan örnekleri toplandı ve -400 de saklandı. Serum ADMA düzeyleri, bu toplanan örneklerde aynı anda ELISA yöntemi ile çalışıldı. Bulgular:. Hasta grubunun yaş ortalaması 12,5±1,8(8,5-16,5) yıldı. BHE grubunun 19 u erkek, 12 si kız cinsiyetteydi. 11 olgu prepubertal ve 20 olgu pubertaldi. Kontrol grubunun yaş ortalaması 11,5±2,1 (7,3-16,6) yıldı. Sağlıklı kontrol grubunun 18 i erkek, 11 i kız cinsiyetteydi. 8 olgu prepubertal ve 21 olgu pubertaldi. BHE olanlar ve sağlıklı çocuklar arasında yaş, cinsiyet ve relatif ağırlık değerleri farklılık göstermemekteydi. Bel çevresi ölçümleri hastalarda anlamlı düşük bulundu; ancak bel/ kalça oranları her iki grupta da benzerdi. ADMA seviyeleri açısından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Yaş, cinsiyet, pubertal durum ile ADMA düzeyleri arasında da ilişki bulunmadı. Açlık glukoz, HbA1c, HOMA- IR değerleri açısından büyüme hormonu eksikliği tanısı almış olan ve sağlıklı olgular arasında istatiksel anlamlı farklılık yoktu. İnsülin düzeylerinin hastalarda daha yüksek olduğu gösterildi. BHE olgularında ADMA ile glukoz, insülin, HbA1c, HOMA-IR değerleri arasında anlamlı ilişki yoktu. Kontrol grubunda ADMA ile HbA1c arasında pozitif korelasyona rastlandı. LDL, HDL, trigliserid, total kolestrol değerleri her iki grupta benzerdi. BHE olgularında ADMA ile HDL nin negatif korele, LDL nin ise pozitif korele olduğu gösterildi. Sağlıklı çocuklarda ise ADMA ile HDL, LDL değerleri arasında ilişki yoktu. Her iki grupta da total kolestrol, trigliserid değerleri ile ADMA arasında istatiksel anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç: Bu çalışmada, izole büyüme hormonu eksikliği olan çocukların serum ADMA düzeylerinin sağlıklı çocuklardan farklı olmadığı gösterildi. Büyüme hormonu eksikliğinin ADMA düzeylerini etkilemediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Asymmetric dimethylarginine is an endogenous nitric oxide synthase inhibitor. The decrease of nitric oxide due to the increased ADMA, leads to endotelial dysfunction. This fact exhibits the relationship between ADMA and atherogenesis. The effects of growth hormone deficiency (GHD) that lead to cardiovasculer system dysfunction and dyslipidemia are well- known. However, there is not any report about the ADMA levels of the children with growth hormone deficiency in the literature. It was aimed to investigate the levels of ADMA in isolated growth hormone deficiency in this study. Material-Methods: 31 patients diagnosed with GHD who were not in treatment and 29 age- sex matched healthy children (control group) enrolled into the study. Detailed information about the medical background of the participants were obtained. Height, weight, waist-hip circumference measurements, pubertal evaluation and detailed physical examination of the cases were performed. Overnight fasting serum IGF-1, IGFBP-3, glucose, insulin, lipid profile (HDL, LDL, total cholesterol, triglyceride) were analyzed and HOMA-IR values were calculated.. The standart deviation score values of the IGF peptides and the percentile values of the lipids according to age/ gender were recorded. Overnight fasting blood samples were collected and stored at -400 degrees. Serum ADMA levels were studied by ELISA method in these collected samples at the same time . Results: The mean age of the patients was 12,5±1,8(8,5-16,5) years. 19 were male, 12 were female in the GHD group . 11 of the cases were pre-pubertal and 20 of the cases were pubertal. The mean age of the control group was 11,5±2,1(7,3-16,6) years. 18 were male and 11 were female in the healthy control group. 8 cases were prepubertal and 21 cases were pubertal. Age, gender and relative weight values were not different between the children with GHD and healthy children. Waist circumference measurements were significantly decreased in the patients; but waist/hip ratio values were similar between the two groups. It was not found any difference of ADMA levels between patients and controls . Also, it was not found any relationship between ADMA levels and age, gender, pubertal status. There were not any statistically significant differences of fasting glucose, HbA1c, HOMA-IR values between the cases who had been diagnosed with GHD and who were healthy. It was shown that insulin levels were higher in the patients. There were not any significant relationships between ADMA and glucose, insulin, HbA1c, HOMA-IR values in the GHD cases. Positive correlation between ADMA and HbA1c was determined in the control group. LDL, HDL, triglyceride, total cholestrole values were similar in the two groups. It was considered that, ADMA was positively correlated with LDL; although ADMA was negatively correlated with HDL in the GHD cases. However, there were not any correlation between ADMA and HDL, LDL values in the healthy children. It was not found statistically significant relationships between ADMA and total cholestrole, triglyceride values in all two groups. Conclusion: In this study, it was shown that serum ADMA levels of the children with isolated growth hormone deficiency were not different from those of healthy children . It was concluded that, growth hormone deficiency did not affect ADMA levels.