Kanabinoid sisteminin sıçanlarda ağrıya, morfin analjezisine ve morfine karşı gelişen toleransa etkilerinin araştırılması
Investigation the effects of cannabinoid system on pain in rats, morphine analgesia and tolerance to the effects of morphine
  1. Tez No: 411942
  2. Yazar: AHMET ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ağrı vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan gerçek ya da olası bir doku hasarı ile birlikte bulunan, hastanın geçmişteki deneyimleri ile ilgili, duyusal, afektif, hoş olmayan emosyonel bir duyum ve davranış şeklidir. Bu çalışmada ağrı mekanizmasında, morfinin analjezik etkisinde ve morfine karşı gelişen toleransta kanabinoid sisteminin rolünü tail flick ve hot plate testlerini kullanarak araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda kullanılan 210 adet sıçan yirmi bir gruba ayrıldı. Deney gruplarına AEA (non-spesifik kanabinoid agonisti), ACEA (CB1 agonisti), JWH-015 (CB2 agonisti), AM251 (CB1 antagonisti) ve JTE907 (CB2 antagonisti) intraperitoneal olarak verildi ve bu maddelerin termal hiperaljeziye etkileri ve morfin analjezisine etkileri tail flick ve hot plate testleri kullanılarak ölçüldü. Ayrıca morfine tolerans geliştirilen gruplarda bu ilaçların morfin toleransına etkileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Pain is an unpleasant sensory and emotional experience associated with actual or potential tissue damage, or described in terms of such damage. In this study we aimed to investigate the role of cannabinoid in the pain mechanism, the analgesic effect of morphine and the tolerance to morphine by tail flick and hot plate tests. Two hundred and ten rats were allocated into twenty one groups. AEA (non-specific cannabinoid agonist), ACEA (CB1 agonist), JWH-015 (CB2 agonist), AM251 (CB1 antagonist) and JTE907 (CB2 antagonist) were intraperitoneally given to the experimental groups and the effects of these agents to the thermal hyperalgesia and morphine analgesia assessed by tail flick and hot plate tests. Additionally the effects of these agents on the morphine tolerance development were evaluated.