Anormal smear sonucu olan olgularda kolposkopik reid indeksi sonuçları ile histoloji sonuçlarının karşılaştırılması
Anormal smear sonucu olan olgularda kolposkopi̇k rei̇d i̇ndeksi̇ sonuçlari i̇le hi̇stoloji̇ sonuçlarinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 411960
  2. Yazar: MEHMET BAKİ ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET TEKŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Koploskopi Hinselmann tarafından tanımlandığından beri , yine Hinselmann tarafından belirlenen temel kurallara göre kullanılmaya devam etmektedir. Serviks üzerinde bazı spesifik lezyonların kolposkopi sayesinde tanımlanması ve bu lezyonların servikal preinvazif ya da invazif hastalıkla olan ilişkisi kolposkopiyi daha da önemli hale getirmiştir. Bundan yıllar sonra Reid ve Scalzi kolposkopik muayene esnasında lezyonun şiddetini tarif etmek için bir scorlama sistemi belirlemiş ve bu skorlama sisteminin histoloji sonuçları ile yüksek derecede uyum içinde olduğunu çalışmaları sonucunda vurgulamışlardır. Bu nedenle kolposkopik muayenede en şiddetli lezyonu yakalayabilme, buradan biyopsi alma ve bu sayede invazif hastalığı dışlama kolposkopist için başarı sayılmıştır. Bu çalışma; kolposkopik muayenede Reid indeksini kullanılarak yapılan tahminin histoloik sonuçla arasındaki uyumu araştırmayı hedeflemektedir. . MATERYAL VE METOD: 01.09.2007 ile 01.07.2008 tarihileri arasında Göztepe Eğitim ve Araştırma hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran ve Bethesda sınıflamasına göre anormal smear sonucu olan 82 hasta retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalara kolposkopi yapıldı. Kolposkopik muayende Reid İndeks skorlaması kullanılarak displazi derecesinin tahmini, LGCIN (Low Grade Cervical Intraepithelial Neoplasia), HGCIN (High Grade Cervical Intraepithelial Neoplasia) ve invazif hastalık şeklinde sınıflandırıldı. Kolposkopik muayenesi yetersiz olan ya da yeterli kolposkopik muayenesi olduğu halde lezyon izlenmeyen hastalardan ve smear sonucu HGSIL olan olgulardan ECC (Endocervical Canal Curettage) yapıldı. Histoloji sonuçları da negatif, LGCIN , HGCIN ve invazif hastalık şeklinde bildirildi. vii SONUÇLAR: Reid indeksi incelendiğinde; olguların %32.9'unda negatif, %45.1'inde LGCIN, %11'inde HGCIN, %11'inde ise invazif kanser olduğu görülmektedir. Olgularda histoloji incelendiğinde %46.3'ünün negatif, %30.5'inin LGCIN, %14.6'sının HGCIN, %8.5'inin ise invazif kanser olduğu görülmektedir. Histoloji ile Reid indeks arasındaki uyum istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p>0,05). TARTIŞMA: Reid indeksi kullanılarak yapılan displazi tahmini ile kesin histoloji sonuçlarındaki displazi arasında yüksek derecede uyum vardır. Uyum özellikle anormal smear sonucu HGSIL olan olgularda daha belirgindir. Kolposkopi bir sekonder tanı testi olarak anormal smear sonucu olan olgularda serviksteki en şüpheli alanı belirlemede ve lezyondaki displazi derecesini tahmin etmede yararlıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Since colposcopy has been described by Hinselmann, İt is using according to rules which was described by Hinselmann. Some spesific lesions on the cervix was described and it was very important in that their relationship between cervical preinvasive and invasive disease was seen. After years, Reid and Scalzi described a scoring system for grading the lesions which on the cervix. Reid and Scalzi showned that there is a good correlation between scoring system and histology. Therefore, it is a succes for colposcopist those; able to catch most severe area, take biopsy from this area and rule out invasive disease. The purpose of this study has showned the correlation between Reid scoring system and results of histology. STUDY DESİGN: Between 01.09.2007 and 01.07.2008, 82 women who has an abnormal smear according to Bethesda system was examinated retrospectively. Biopsy was performed in all of the patients. Colposcopical estimation of lesions was clacified as negatife, LGCIN, HGCIN and invasive disease. The histologic results was reported as negative, LGCIN, HGCIN and invasive disease.ECC was performed in either of these situations; in women with HGSIL cytology, when there was unsatisfactory colposcopy or satisfactory colposcopy without any lesion. RESULTS: According to Reid scoring system; negatife was %32.9, 1 LGCIN was %45., HGCIN was %11 and invasive disease was % 8.5 while, according to histologic result; %56.3 was negative, %30.5 was LGCIN, % 14.6 was HGCIN and % 8.5 was invazive disease for all of the patients. The correlation between Reid scoring system and histologic results was significant statistically(p>0.05). ix CONCLUSİON: The correlation between colposcopic estimation using Reid scoring system and histology was strong. Especially, this correlation was more prominent in women who has HGSIL smear. Colposcopy is usefull as a secondary diagnostic tool describing most suspicious area on cervix and estimating grade of lesions.