Kronik otitis mediada revizyon timpanoplasti nedenleri
Indications for revisional tympanoplasty in chronic otitis media
- Tez No: 60154
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZBİLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
46 ÖZET Kronik otitis media'nın cerrahi tedavisindeki amaç; kuru güvenli bir kulak elde edebilmek için, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, rekürrent enfeksiyonun önlenmesi için orta kulak ve mastoid anatomisinin rekonstrüksiyonu, mümkün olduğunca işitmenin düzeltilebilmesi için rekonstrüktif timpanoplasti ve ossiküloplastinin yapılmasıdır. Yanlış endikasyonlar, operasyon öncesi yetersiz araştırma ve tedavi, patolojinin yetersiz değerlendirilmesi, kuru, temiz ve fonksiyonel bir sonucun elde edilebilmesine engel olan başarısızlık nedenleridir. Greftin yanlış seçimi, hatalı yerleştirilmesi, yetersiz mastoidektomi, implante edilen kemikçiklerin dislokasyonu ve ankilozu ayrıca uygun olmayan protez seçimi teknik hatalar arasında sık görülmektedir. Rekürrent perforasyonlar, greftin beslenme bozukluğu, timpanomeatal flebin yırtılması sonucu oluşan nekroza bağlı gelişebilmektedir. Post operatif enfeksiyon sonucu kemikçiklerde gelişen osteit ve nekroz, ayrıca homogreft ve allogreftlerin dislokasyonu sonucu iletim bozulmaktadır. Mastoid hücrelerin havalanmasının yetersiz olması halinde, mastoidektomi yapılmaksızın uygulanan myringoplastilerde havalanma azlığına bağlı komplikasyonlar gelişir. Tuba fonksiyonunun yetersiz olması havalanmayı bozarak greft iyileşmesini geciktirir ya da önler. Mukozitis alanlarının yeterince temizlenmemesi sonucu fibroblastik invazyon skar dokusu gelişimi ve enfeksiyon sorunları ile karşılaşılır. Rezidüel kolesteatoma, kolesteatom cerahisinde orta kulak ve mastoiddeki kolesteatomun yeterince temizlenmemesine bağlı gelişir.47 Özellikle intakt kanal duvar tekniği ile yapılan mastoidektomilerde sinüs timpani ve fasial resessustan kolesteatomun tam olarak temizlenmesi güç olmaktadır. Rekürrent kolesteatom özellikle dış kulak yolu arka duvarının korunduğu ya da rekonstrükte edildiği olgularda problem olmaktadır. Ve retraksiyon cebinden ya da greftin tutmamasına sekonder olarak gelişmektedir. Postoperatif dönemde sekonder enfeksiyon, dış kulak yolu darlığı, greftlerin dislokasyonu ve timpanomeatal flebin kollapsı sık karşılaşılan problemlerdir. Bütün bu nedenlere dikkat edilerek uygulanan timpanoplasti konsepti sonucunda kronik otitis mediada fonksiyonel sonuçlanrmzm başarısı giderek yükselecektir.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY The leading goal in the treatment of chronic otitis media is, eliminating the infection in order to establish a dry and healthy ear, manipulation of the anatomical structures of the middle ear and the mastoid bone, and maintenance of hearing as much as possible by reconstructive timpanoplasty and ossiculoplasty. The principal reasons for failure of maintaining a dry, clean and functional ear are: inappropriate indications, inadequate research and treatment prior surgery, and inadequate evaluation of the surgical specimen. Among the technical errors are inappropriate selection and misplacement of the graft and the dislocation and ancylosis of the implanted ossicles. The inadequate blood supply of the graft, and the necrosis due to the rupture of the tympanomeatal flap may result in recurrent perforations. The sound conduction is compromised due to the postoperative infection resulting in osteitis and necrosis, and also due to the dislocation of homograft and allografts. In case of inadequate mastoid pneumatization, complications arise in myringoplasty without mastoidectomy. Inadequate tubal function results in compromised pneumatisation delaying or preventing graft recovery. Problems of fibroblastic invasion scar tissue or infection may arise due to inadequate clearing of mucositis areas. Residual cholesteatoma is the result of inadequate cleaning of the cholesteatoma in middle ear and mastoid bone. This is particularly the case in the mastoidectomies utilizing intact canal wall techniques, where the49 cholesteatoma in sinus timpany and facial recess may be difficult to clear completely. Recurrent cholesteatoma may be a problem especially in cases where outer ear canal is preserved or reconstructed. It usually originates from retraction pouch or secondary to graft failure. Postoperatively secondary infection, external meatus stricture, dislocation of the grafts and the collapse of tympanomeatal flap are frequently encountered complications. The final tympanoplasty concept that considers all the factors mentioned above will result in elevated success rates in physiology and function in chronic otitis media.