Mr sönümleyici kullanarak H sonsuz yöntemi ile yapıların titreşim kontrolü
Vibration control of structures using mr dampers with hinfinity method
  1. Tez No: 411982
  2. Yazar: HÜSEYİN AGGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünyada ve ülkemizde gerçekleşen yıkıcı depremler sonucunda binlerce can kaybı ve maddi zararın meydana gelmesi, binaların doğal afetlere karşı korunmasının önemini daha da arttırmıştır. Binaların özellikle deprem gibi dış etkenlere karşı korunmasında asıl amaç can güvenliğini ve bununla birlikte binanın servis süresi boyunca ayakta kalabilmesini sağlamak olarak ifade edilebilir. Lineer ve nonlineer sistemlerin yarı aktif elemanlarla kontrolü, hem teorik hem de pratik açıdan fazla ilgi gören bir çalışma konusu haline gelmiştir. Bunun nedenlerinden bazıları, yarı aktif sistemlerin pasif sistemlerin güvenilirliğine sahip olması ve aktif sistemlerden daha az enerji gereksinimi duymaları olarak sıralanabilir. Bu tez çalışmasında deprem etkisi altındaki yapıların titreşimleri Manyeto-reolojik (MR) sönümleyici yardımıyla azaltılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla iki adet MR sönümleyici bina üzerine çeşitli kombinasyonlarla yerleştirilerek sistemin performansı araştırılmıştır. Ayrıca MR sönümleyiciye gönderilen gerilimi belirlemek amacıyla Hsonsuz kontrolör tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan kontrolörün ve MR sönümleyicinin performansı altı katlı bir bina modeli üzerinde, laboratuvar ortamında titreşim tablası yardımıyla deneysel olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the devastating earthquakes in the world and in our country, being thousands of casualties and property damage increased the importance of the protection of buildings against natural disasters. The main purpose of the protection of buildings against external influences such as earthquakes is to provide the safety of life and to remain on standing for the duration of the service . The problem of vibration mitigation of structural system using semi active devices has been extensively targeted by control researchers from both theoretical and experimental points of view since semi active systems have reliability of passive systems and have requirement of lower energy source than active systems. In this study, the vibration mitigation of the structures under the earthquake excitation using magneto-rheological (MR) damper will be researched. In this purpose, two MR dampers are installed to the structure using different location combination and the system performance is investigated. In addition, an Hinfinity robust controller is designed for the vibration mitigation problem of a structural system using a magneto-rheological (MR) damper. The performance of the proposed methods is tested experimentally on a six degree of freedom (DOF) structure by shaking table tests.