Koroner arter hastalığı olan hastalarda serum ürik asit düzeyleri ile kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum uric acid levels and cardiovascular risk factors in patients with coronary artery disease
  1. Tez No: 565449
  2. Yazar: HASAN AYBERK ÇAKIRLAR
  3. Danışmanlar: DR. DİDEM KAFADAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde, ürik asit seviyesinin kardiyovasküler risk faktörleri ve koroner arter hastalığı(KAH) varlığında morbidite şiddeti ile ilişkisinin, hastaların hipertansiyon, dislipidemi, metabolik sendrom gibi ek hastalıkları ve laboratuar değerleriyle birlikte değerlendirerek incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda SB Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servis ve kardiyoloji polikliniklerine 01.01.2013 ile 31.07.2014 tarihleri arasında başvuran, koroner anjiografi yapılan ve serum ürik asit değeri bakılan 149 kadın, 269 erkek olmak üzere toplam 418 olgunun dosyaları retrospektif olarak incelendi. Kadınlarda 6 mg/dL ve üzeri, erkeklerde ise 7 mg/dL ve üzerindeki değerler yüksek ürik asit seviyeleri olarak kabul edildi. Hastalar Gensini skoruna göre 20 altı (hafif KAH), 20 ve üzeri (ciddi KAH) olarak iki gruba ayrıldı. Hastalar laboratuar değerleri ve KAH ait veri ile birlikte retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Ürik asit seviyesi yüksek olan grubun normal olan gruba göre yaş ortalaması istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu(p=0,003).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study, our aim was to evaluate the relationship between uric acid levels and cardiovascular risk factors and morbidity in the presence of coronary artery disease(CAD) in patients with cardiovascular diseases by analyzing laboratory values and comorbidities of patients such as hypertension, dislipidemia, metabolic syndrome. Material and Method: 149 women and 269 men, who have admitted to cardiology and emergency outpatient clinics of MoH Bağcılar Training and Research Hospital between dates 01.01.2013 and 31.07.2014 were included. In these 418 patients, both serum uric acid levels were present and coronary angiography was performed. Patients' data were evaluated retrospectively.In women, uric acid levels ≥6 mg/dL and in men ≥7 mg/dL were considered as hyperuricemia. Patients were considered as having serious CAD if they had angiography Gensini score(GS) ≥ 20. Patients' laboratory values and CAD data were evaluated retrospectively. In patients with higher uric acid levels, mean age was statistically more than patients with lower uric acid levels(p=0,003).