Deneysel olarak cerulein ile akut pankreatit oluşturulan ratlarda intravenöz interferon alfa reseptör antikoru uygulamasının pankreas ve akciğer üzerine etkisi
The effect of intravenous interferon alpha receptor antibody administration on pancreas and lung tissue in experimentally induced acute pancreatitis with cerulein in rats
- Tez No: 727648
- Danışmanlar: PROF. DR. KUZEY AYDINURAZ, DOÇ. DR. OKTAY AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Pankreas, sindirim sistemi ve endokrin sistem için çok önemli glandüler bir organdır. Akut pankreatit (AP), pankreasın birçok organ ve dokuyu etkileyen morbidite ve mortaliteye neden olan akut enflamasyonudur. Özellikle neden olabileceği akut akciğer hasarı (ALI) ve erişkin respiratuvar distress sendromu (ARDS), mortalite açısından ciddi sorun teşkil etmektedir. Akut pankreatitin etiyolojisinde immün sistemin, genetik yatkınlığın ve çevresel faktörlerin rol oynadığı ileri sürülmekte ve patofizyolojisinde, pro-enflamatuvar sitokinlerin (IL-1β, IL-6, TNF-ɑ, IFN-ɑ), oksidatif stresin ve iskeminin önemli faktörler olduğu belirtilmektedir. Pankreatit tedavisi için çok sayıda çalışma yapılmış ve halen yapılmaya devam etmektedir. Bu tedavilerin pek çoğunda amaç oluşan enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmaktır. İnterferon alfa reseptör 1 antikoru (IFNAR Ab), tip 1 interferon reseptörüne bağlanır ve reseptör sinyal yolağını bozarak anti-enflamatuvar olarak etki gösterir. Bu çalışmada, cerulein ile oluşturulan akut pankreatit modelinde anti-enflamatuvar etkili IFNAR Ab uygulamasının, enflamatuvar parametrelere (IL-1β, IL-6, TNF-ɑ, IFN-ɑ, CRP) ve pankreas ve akciğerde oluşan doku hasarına olan etkisinin araştırılması planlanmıştır. Çalışma Kırıkkale Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Birimi'nde yapıldı. Kırk sekiz adet Wistar albino cinsi erkek erişkin rat kullanıldı. Ratlar, eşit sayıda üç gruba ayrıldı. Birinci grup sham grubu olarak kullanıldı. İkinci ve üçüncü grupta cerulein ile akut pankreatit oluşturuldu. İkinci gruba tedavi olarak yalnızca intraperitoneal %0.9 NaCl solüsyonu verilirken üçüncü gruba tedavi olarak intraperitoneal %0.9 NaCl solüsyonu ile birlikte intravenöz interferon alfa reseptör antikoru verildi. Tüm gruplarda ratlar, 24 ve 48. saatlerde sakrifikasyon yapılmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Ratlar, 24 ve 48 saat süreyle takip edilip sakrifiye edildi. Kan ve doku örnekleri (pankreas ve akciğer doku örnekleri) alındı. Alınan kan örneklerinde TNF-ɑ, IL-1β, IL-6, IFN-ɑ, NF-𝜿β, CRP, amilaz ve lipaz düzeyleri ölçüldü. Doku örneklerine ise patolojik inceleme yapıldı. IFNAR Ab uygulamasının, amilaz ve IL-1β düzeylerinde anlamlı şekilde değişime yol açtığı saptanmıştır. IL-1β, akut pankreatit patogenezinde bir anahtardır. Dolayısıyla IL-1β düzeyinde ortaya çıkan bu azalma daha kapsamlı çalışmalarla aydınlatılmalıdır. Bu deney modeli ile oluşturulan ödematöz pankreatit modelinde IFNAR Ab uygulamasının pankreas ve akciğer dokusu üzerine etkisi saptanmamıştı.
Özet (Çeviri)
Pancreas is a very important glandular organ for the digestive system and the endocrine system. Acute pancreatitis (AP) is an acute inflammation of the pancreas with significant morbidity and mortality that affects many organs and tissues. Especially acute lung injury (ALI) and respiratory distress syndrome (ARDS) in adults can cause serious mortality problems. Although it has been suggested that the immune system, genetic predisposition and environmental factors play a role in the etiology of acute pancreatitis, the pathogenesis is still unclear. Pro-inflammatory cytokines (IL-1β, IL-6, TNF-ɑ, IFN-ɑ), oxidative stress and ischemia are important factors in its pathophysiology. For this reason, many studies have been carried out for the treatment of pancreatitis. The aim of many of these treatments is to reduce the inflammation and reduce the oxidative stress in acute pancreatitis. Interferon alpha receptor 1 antibody (IFNAR Ab) binds to the type 1 IFN receptor, disrupting the receptor signaling pathway. In this way, it shows anti-inflammatory activity. In this study, it was aimed to investigate the effect of anti-inflammatory IFNAR Ab on inflammatory parameters (IL-1β, IL-6, TNF-ɑ, IFN-ɑ, CRP) and tissue damage in pancreas and lungs in an experimental pancreatitis model induced with cerulein. Our study was carried out in Kirikkale University Experimental Animals Research Unit. Forty-eight Wistar albino male adult rats were used. Rats were divided into three groups of equal numbers. The first group was used as the sham group. Acute pancreatitis was created with cerulein in the second and third groups. The second group received intraperitoneal saline only, while the third group received intravenous interferon alpha receptor antibody in addition to intraperitoneal saline for treatment. In all groups, rats were divided into two subgroups for sacrification at 24 and 48 hours. The rats were followed for 24 and 48 hours and were sacrificed. Blood, lung and pancreas tissue samples were taken. TNF-ɑ, IL-1β, IL-6, IFN-ɑ, NF-𝜿β, CRP, amylase and lipase levels were measured in the blood samples. Pathological examination was performed on tissue samples. It was determined that IFNAR Ab administration caused significant changes in amylase and IL-1β levels. IL-1β is a key in the pathogenesis of acute pancreatitis. Therefore, this decrease in IL-1β level should be clarified with more comprehensive studies. In this experimental oedematous pancreatitis model, no effect of IFNAR Ab on pancreas and lung tissue was detected.