Çocuk kanserlerinde anne ve babaların 'kaygı, depresyon ve umutsuzluk' düzeyleri
- Tez No: 41206
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÇİFTLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Anne ve babalar için çocuklarına kanser tanısının konulması zorlu bir dönemin başlangıcını oluşturmaktadır. Hastalık sürecinin her aşamasında, ebeveynin ruhsal durumunu olumsuz yönde etkilediği, araştırmalarla desteklenmektedir. Uzun ve zorlu dönemlere giren anne ve babalar yoğun kaygı, depresyon ve umut ile umutsuzluğu bir arada yaşamaktadırlar. Onlar bu zorlu yaşantılarıyla başetmelerinde psikolojik desteğe gereksinim duymaktadırlar. Bu araştırmada anne-babaların çocuklarının hastalığının farklı dönemlerinde (yeni tanı-uzun süre hastanede yatan eski tanı-hastalığın tekrarlanması-ayaktan tedavi görme) içinde bulundukları durumdan kaynaklanan kaygı, depresyon ve umutsuzluk düzeylerini belirleyerek, etkili psikolojik yardımları önermek ve ileriki aşamalarda uygun programlar geliştirilmesine yardımcı olabilmek amaçlanmıştır. Araştırma denekleri; kanser tanısı konulmuş çocukların anne (n=40) - babalar (n=20) ve kısa süreli tedavilerle kesin iyileşmenin olduğu hastalık tanısı almış çocukların anne (n=7) - babalarından (n=6) oluşmuştur. Çocuklarına kanser tanısı konulmuş ebeveynler yeni tanı, eski tanı ve hastalığı tekrarlayan, ayakta tedavi gören grup olmak üzere dört ayrı grup içinde değerlendirilmiş, ebeveynlerin kaygı, depresyon ve umutsuzluk düzeylerine bakılmıştır. Bulgular sonucunda araştırma deneklerinin, ortalama durumluk kaygı, ortalama sürekli kaygı, ortalama depresyon ve ortalama umutsuzluk puan ortalamalarının gruplararasmda anlamlı düzeyde farklılık gösterdikleri bulunmuştur. Eski ve yeni tanı deneklerin diğer gruplara göre durumluk ve sürekli kaygılarının yüksek olduğu; eski tanı ve hastalığı tekrarlayan grup deneklerinin orta, ancak belirgin depresyon yaşadıkları hastalığı tekrarlayan grup deneklerinin diğer gruplara göre hastalık karşısında daha çok umutsuz oldukları görülmüştür. Sonuçta; kanser tanısı konulmuş çocukları olan anne-babaların, kontrol grubu anne-babalarına göre kaygı, depresyon ve umutsuzluk yaşantılarına daha çok rastlanmıştır. ADeneklerin durumluk kaygılarının, sürekli kaygıları ve depresyon durumları ile birlikte değiştiği, ancak sürekli kaygılarının umutsuzluk düzeyleri ile aynı yönde değişme göstermediği bulunmuştur. Araştırma bulguları sonucunda ayrıca hasta çocuk yaşı küçüldükçe anne durumluk kaygısı ve depresyon durumunda artış; annenin yaşı küçüldükçe, anne depresyonunda artış; tanı süresi uzadıkça annenin sürekli kaygısında artış olduğu görülmüştür. Tüm bulgular literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır. Bu anne ve babalan için yardım programlarının hazırlanması önerilmektedir. Â
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY It is begining of a hard period for fathers and mothers whose children cancer diagnosis. According to the researches in this field it has been proved that this negatively affect the psychological situations of parents at the every steps of the illness. Parents who in this long and tough period, live deep anxiety, depression, hope and hopelessness. They also need psychological support in this hard period. The purpose of this researches is to find out the level of anxiety, depression and hopelessness in which the parents live, and to develop appropriate psychological treatment programs to offer the parents. The research includes mothers (n:40) and fathers (n:20) of cancer diagnosted children as experim group and mothers (n:7) and fathers (n:6) of children who are diagnosted cancer but treatedin short periods and recovered as control group. They are worked in these five groups (new diagnosis group-old diagnosis group-relaps group-out patient visits group-control group) and the level of the anxiety, depression, hopelessness of parents are examined. The findings of the research show significant differences among the level of avarage score of the parent groups with respect to the avarage state of anxiety, avarage trait of anxiety, avarage depression and avarage hopelessness. It has been seen that the state and trait anxiety is higher in old and new diagnosis groups of the parents than the other groups: the old diagnosis and relapsing groups of the parents are in between live an appearents depression; the parents of the relapsing groups are hopelessness more than the others. Finally it has been found that the parents who have the children with cancer diagnosis live more hopelesly with more anxiety and depression more than the parents of the control group. It has been find that state anxiety of the parents is increased with the trait anxiety and depression cases (all together) but, their trait anxiety is not changed with parallel to the level of the hopelessness.IV It has been seen that at the finding of the research, state anxiety and depression cases of the mothers is increased; when the children's age gets low depression of the mother increased when the mother's age is gets low the trait anxiety of the mother is increased when the diagnosis period is longer than. All the findings is discussed within the framework of the literature. Psychological aid programs is suggested for all these parents.