Muhasebenin temel kavramlarının İslam dini açısından değerlendirilmesi
Evaulating accounting concepts in Islamic perspective
  1. Tez No: 412108
  2. Yazar: SELÇUK CÜRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Muhasebenin temel kavramları, finansal bilgi kullanıcılarının kararlarında kullandıkları finansal bilgilerin objektif ve anlamlı sunumunu sağlamaya yönelik oluşturulmuş temel varsayımlardır. Enron ve Worldcom gibi uluslararası çaptaki muhasebe ve denetim skandallarının yanında; denetçiler tarafından tespit edilen birçok muhasebe hilesi bu kavramlara uymada hassas olunmadığının önemli göstergelerindendir. Dolayısıyla bu gibi skandallar muhasebenin temel kavramlarının benimsenmesinin pekiştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Dinlerin, insanların kararlarını birçok alanda etkileyebildiğine toplumsal yaşam içerisinde şahit olunmaktadır. İnsanlar, yeme, içme, giyinme, konuşma, aile ilişkileri, iş ilişkileri ve diğer birçok alanda benimsedikleri dinlerden etkilenebilmektedir. Muhasebe alanı için de böyle bir etkiden bahsedilebilir. İslam Dini de Türkiye ve Dünya'daki insanların önemli bir kısmının benimsediği dinlerden biridir. Çalışmanın amacı, bu bağlamda İslam Dini'nin muhasebenin temel kavramlarına bakışını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Accounting concepts are the basic suppositions aiming meaningful and objective presentation of financial information so that financial information users can utilize it in their decisions. International accounting and auditing scandals like Enron and Worldcom besides many accounting frauds determined by CPAs are some of the significant indicators showing that adequate sensitivity to these concepts are not attained. Accordingly these kinds of scandals reveal the need for reinforcement of adoption of the accounting concepts. It has been argued in the literature that religions affect people's decisions in several areas within social life. People's behaviours and attitudes with respect to eating, drinking, wearing, speaking, family relationship, occupational relationship and lots of other areas can be affected by their religions. Such an influence on accounting may be mentioned as well. Islam is one of the religions significant amount of people in Turkey and in the World adopt. The purpose of this thesis is to research Islam's perspective on accounting concepts.