Alasdair MacIntyre ve etik özne
Alasdair MacIntyre and ethical subject
- Tez No: 412219
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR ERKIZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
“Alasdair MacIntyre Ve Etik Özne”başlıklı bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm etik teriminin hangi anlamlarda kullanıldığını ve işlevinin ne olduğunu araştırır. Daha sonra çağdaş etik kuramları; meta-etik ve normatif etik olarak iki ana başlık altında incelenmiştir. İkinci bölümün temel problemi MacIntyre'ın etik düşüncesinin felsefi temeli ve Özne anlayışının ne olduğudur. Bununla ilgili olarak öncelikle MacIntyre'ın etik düşüncesinin felsefi temeline yer verilmiştir. Daha sonra etik kuramının temel özellikleri ve yöntemi tartışılmıştır. Bu bölümde ayrıca etik teorilerindeki temel problemler incelenir. Bu çalışma MacIntyre'ın etik kuramına yöneltilen eleştiriler ile sonuçlandırılmıştır
Özet (Çeviri)
This study titled as“Alasdair MacIntryre and Ethical Subject”consists of two chapters. The first chapter focuses on the way of using the term of“Ethical”and how it becomes meaningful in a context of various ethical theories. Then, modern ethics theories are analyzed under two main titles as meta-ethic and normative-ethic. The main problem of the second chapter is the philosophical basis of ethical thought of MacIntyre and what is his Subject approach. Then, the fundamental characteristics and method of ethics theory of MacIntyre are taken into consideration. This study is finalized with criticisms directed to MacIntyre's ethics theory.