Kurşunulu Han in Alaşehir study, recording and proposals for restoration
- Tez No: 50191
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE GÜŞÇİN KÜÇÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada Alaşehir'de bulunan Kurşunlu Han'a ait belgeleme çatışmaları yapılmış ve restorasyon önerileri geliştirilmiştir. Birinci bölümde han ve kervansarayların tarihi gelişimleri anlatılmıştır, öncelikle han, kervansaray ve benzeri kuruluşlar tanımlanmıştır. Ardından han ve kervansarayların tarih içindeki gelişimleri Anadolu öncesi Türk hanlarından başlayarak sırasıyla Büyük Selçuklu Hanları, Anadolu Selçuklu Harılan ve Osmanlı Hanları olarak ele alınmıştır. Anlatımlar sırasında zaman zaman örneklere yer verilmiş mimari ve yapısal analizleri dikkatle değerlendirilirken özellikle Osmanlı devri hanları ve bu hanların gösterdiği gelişim çizgisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Hellenistic, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı kültür dönemlerinin yaşandığı Alaşehir kenti tarih gelişimi anlatılmış, bu uygarlıkların Alaşehir'e yaptığı kültürel katkılardan sözedilmiştir. Ardından çalışmanın esasım oluşturan Alaşehir Kurşunlu Han analitik incelemesine geçilmiş ve genel olarak tanıtılıp tarihçesi verilen Han'ın mevcut durum analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde koruma kavramı Kurşunlu Han örneğinde irdelenirken tarihsel süreçte koruma ve Türkiye'de tarihi çevre koruma çalışmaları kısaca özetlenmiştir. Koruma değerleri saptanmış ve değerlendirme ölçütleri tek tek Alaşehir Kurşunlu Han örneğinde irdelenmiştir. Uygulamaya geçmeden önceki önemli basamaklardan birini oluşturan restitusyon projesi binanın kendi verileri, tarihi araştırma, aynı tip ve devreye ait binalarla yapılan mukayeseli analiz çalışmalarının sonucu oluşturulmuştur. Köklü tarihi geçmişe Akşehir merkezde bulunan bu yapıya kültür turizmine katkıda bulunması amacıyla müze işlevi verilerek hazırlanan restorasyon önerileri ve kriterleriyle tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In this research, the documentation works of Alaşehir“ Kurşunlu Han ”has been done and restoration proposals have been developed. In the first section; the historical developments of hans and caravanserais are told. First of all, hans and caravanserais and such establishments are defined. After this, the developments of the hans and caravanserais through history, beginning with the pre- Anatolian Hans, Great Seljukian Hans, Anatolian Seljuk Hans and Ottoman Hans are told respectively. When the explanations are made sometimes examples are given. Particularly the hans of the Ottoman Period and the development of the Ottoman Hans are stated while the afehiteetural at id structurel analyses are determined. After all these some information is given about caravan and caravan roads. In the second section; the historical development of Alaşehir, where Hellenistic, Roman, Byzantium, Seljuk and Ottoman civilizations lived, and cultural attributions of these civilizations to Alaşehir are told. Following these, the analytical examination of Alaşehir“Kurşunlu Han”, which is the main part of these work, is done and after describing and giving a brief historical background of the han the present condition analyse of it is made. In the third section; while the protection concept of the Kurşunlu Han is studied, the protection studies through history, and historical protection studies of the environment in Turkey are summarized briefly. Protection values are found and the evaluation values are studied one by one on the example of Kurşunlu Han. Restitution project, which forms the important stage before putting up to the practice, has been formed at a result of the comparative analytical studies of the constructions belonging to the same period and the same type, historical researches and the own data of the constructions.IV The thesis is ended with the restoration proposals and critics which are prepared after the construction, which is at the center of ALaşdtir lıaving a deep historical background, was given a museum function in order to attribute to the cultural tourism.