Beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin öz - yeterlilik ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Examination of physical education and sports in college students studying self - sufficiency and trait anger and anger expression
- Tez No: 412307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı; beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin öz-yeterlilik ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının incelenmesidir. Betimsel bir nitelikte olan bu araştırmanın örneklemini, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksekokulunda, beden eğitimi ve spor öğretmenliği ve spor yöneticiliği bölümünde öğrenim gören 117'si kadın 203'ü erkek toplam 320 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin öz-yeterlilik düzeylerini belirlemek için Sherer et al. (1982) tarafından geliştirilen yıldırım ve ilhan 2010 tarafından Türkçeye uyarlanan öz yeterlilik ölçeği ile öğrencilerin sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını belirleyebilmek için Spielberger (1983), (The State Trait Anger Scale-STAS) tarafından geliştirilen, özer (1994) tarafından Türkçe uyarlanan sürekli öfke-öfke ifade tarzı ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin öfke düzeyi ve içe vurulan öfke puanlarının orta düzeyde, kontrol altına alınmış ve dışa vurulan öfke puanlarının ise yüksek düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Cinsiyet, aktif olarak spor yapma durumu, bölüm, spor branşı, anne ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre, sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarında arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken yaş ve sınıf değişkenine göre ise sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin öz yeterlik düzeylerine bakıldığında; Beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin öz yeterlilik düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Cinsiyet, aktif olarak spor yapma durumu, spor branşı, anne ve baba eğitim durumu değişkenine göre öz-yeterlilik düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, yaş, sınıf ve bölüm değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the self-efficacy and trait anger and anger styles of the students studying at physical sducation and sports high school. The sample of the study which is a kind of descriptive, consists of 117 female, 203 male, totally 320 students studying at the department of physical education and sports teaching and sports management, physical education and sports high school, KMU in the 2014-2015 academic year. In the study as a data scale, to determine students' self-efficacy levels, self-efficacy developed by Sherer et al (1982) and adapted into Turkish by Yıldırım and İlhan (2010) and to determine the styles of their anger, the state trait anger scale-STAS developed by Spielberger (1983), adapted into Turkish by Ozer (1994) and also the personal information form developed by researcher were used. At the end of the study, it was found that the students' anger and anger styles levels and internal expressed anger points were mid-level, anger under control and non-expressed anger points were highlevel. While statistically significant difference was not found according to the students' gender, doing sports actively, department of studying, sports branch, mother and father's education level variables, statistically significant difference was found according to the age, class variables. For students' seld-sufficiency levels, their level was found as high. While statistically significant difference was not found according to the gender, doing sports actively, sports branch, mother and father's education level variables, statistically significant difference was found according to the age, class and department of students variables.