Beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin genel öz yeterlik inançları ile müzik dans ve oyun derslerine ilişkin motivasyonlarının incelenmesi
İnvetigation of schooll of physical education and sport students general self- efficacy beliefs and their motivations fort he courses music,dance and games
  1. Tez No: 440466
  2. Yazar: DENİZ ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Çanakkale, Balıkesir ve Muğla illerinde bulunan üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin genel öz yeterlik inançları ile müzik, dans ve oyun derslerine ilişkin motivasyonlarındaki değişim ve uygulanabilirlik düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Öz yeterlik konusunda ölçek, Schwarzer ve Jerusalem'in (1995) geliştirdiği Schwarzer ve Jerusalem ile Yeşilay'ın (1997) Türkçeye uyarladığı“Genel Öz Yeterlik Ölçeği”(General Self Efficacy Scale) geçerlik-güvenirliği teyit edilerek kullanılmıştır.“Oyun dans ve müzik dersine ilişkin motivasyon ölçeği”Özevin (2006) tarafından geliştirilmiştir. Katılımcıların %43,2'si Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği bölümü (n=217), %33,3'ü Antrenörlük eğitimi (n=167), %20,1'i Spor yöneticiliği (n=101), %3,4'ü Rekreasyon (n=17) bölümünde öğrenim gören öğrencilerdir. Öz yeterlik boyutunda cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the changes and applicability of general self-efficacy beliefs and motivation to music, dance and play lessons of students at the School of Physical Education and Sport at the universities in Çanakkale, Balıkesir and Muğla. As self efficiacy scale,“General self-efficacy scale”which was developed by Schwarzer and Jerusalem (1995) and adapted to Turkish by Yeşilay, Schwarzer and Jerusalem (1997) was used. Play, dance and music lesson motivation scale was developed by Özevin (2006). 43,2% of participants were students studying at Physical Education and Sports Teaching, 33,3% at Coaching Education, 20,1% at Sport Management and 3,4% at Recreation.