The outcomes of portfolios and asynchronous computer mediated communication of ELT students in writing
Dosyalama ve eşzamanlı olmayan bilgisayar destekli iletişim yoluyla ELT öğrencilerinin yazı yetisindeki sonuçları
- Tez No: 300347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN TÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma Dosyalama ve Eşzamanlı Olmayan Bilgisayar Destekli İletişim Yoluyla İngilizce Öğretmenliği Bölümü Öğrencilerinin Yazı Yetisindeki Sonuçlarını ölçmek ve bu tekniğin faydasını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma aynı zamanda, yazma becerisindeki hem yüz yüze hem de bilgisayar destekli öğretim modellerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, hem dosyalama hem de eş zamanlı olmayan bilgisayar destekli tekniğin, gerek öğretmenler gerekse öğrenciler için, etkileşim, iletişim, özerk öğrenicilik ve yeni teknolojiden yararlanmada faydalı bir alternatif yöntem olup olmadığını incelemektir.Araştırma, 2009-2010 Bahar Akademik Yılında Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü birinci sınıfına devam eden 53 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Hem dosyalama hem de eş zamanlı olmayan bilgisayar destekli iletişim tekniği öğretilen deney grupları ile bu tekniklerin uygulanmadığı kontrol grubundan rastgele seçilen 15'er öğrencinin İleri Okuma ve Yazma dersindeki yazı yetilerinden toplanan veriler incelenmiştir.Bu araştırma hem nicelik hem de nitelik açısından istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Nicelik veri SPSS 15.0 bilgisayar programı ve Concordance 3.3 Metin Analiz Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu değerlendirmede sonuçlar görüşme ve anketler kullanılarak da desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out whether learners? achievement in writing skills is improved by the implementation of portfolio in writing, the implementation of asynchronous computer mediated communication (ACMC) in writing and to observe the impact of ACMC if it would help to see both the effect of technology use and process oriented assessment. Additionally, the study aimed to examine both face-to-face and online teaching models for the writing course. Lastly, it was to analyze whether an online alternative would be much more beneficial both for the teacher and the students as for interaction, communication, creativity, learner autonomy and making use of the new technology.This study was conducted with 53 first year students in 2009-2010 Spring Academic Year at English Language Teaching Department at Çukurova University. The data were analyzed through the portfolio, and the Asynchronous Computer Mediated Communication applied for the experimental groups and the control group including 15 students that were randomly chosen.The research was designed utilizing a mixture of qualitative and quantitative method. The quantitative data gathered from the tests, the exams and the essays were analyzed using SPSS 15.0 computer program and Concordance 3.3 text analysis program. In order to support the findings with different measurements, the data were collected through both questionnaires and interviews.