Pera Palas Oteli örneği üzerinden akıllı tekstillerde renk değiştiren perde önerileri
Smart textile / fabric curtain suggestions that changes colour over the Pera Palas Hotel sample
  1. Tez No: 412419
  2. Yazar: BURÇİN YÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sanayi Devriminden sonra gelişen teknolojiye paralel olarak tekstil desenlerinde estetik görünümün ve kalitenin düşmesine tepki olarak çıkan Art and Craft (Sanat ve Zanaat), Art Nouveau, Art Deco vb. sanat hareketleri/akımları doğmuştur. Günümüzde ise hızla gelişen teknoloji tasarımda birçok yenilik getirmiştir. Teknolojiyle gelen bu yeniliklerden biriside akıllı tekstillerdir. Akıllı tekstiller sadece tekstil sektöründe değil tasarım endüstrinden tıbbı tekstillere kadar genişleyen yelpazede hemen her alanında sayısız yenikler ve avantajlar sağlamaktadır. ( renk değiştirme özelliği, ısıya ve çevre şartlarına dayanıklılık vb.). Ancak, Tekstil endüstrisi için düşünüldüğünde tıpkı sanayi devriminden sonraki dönemde olduğu gibi, günümüzde kumaş kaliteleri yüksek olmasına karşın desenlerde estetik kalite ve görünüm ikinci planda kalmıştır. Günümüzde hızla gelişen teknoloji hızlı üretim sonucu benzer şekilde tasarımda estetik kalitenin düştüğü gözlemlenmiştir. Bu amaçla tez çalışmasında, yine dönemin ilk teknolojik gelişmelerine sahip olan Pera Palas Oteli örneği ele alınarak otelin mimarisine ve iç dekorasyonuna hakim olan Art Nouveau, Oryantalist ve Eklektisizm vb. gibi sanat hareketleri incelenmiş; günümüz teknolojileri ile tekstil sektöründe son yenilik olan renk değiştiren akıllı tekstillerin uygulama alanları araştırılmış ve renk değiştiren akıllı tekstillerle desende estetik görünüm dikkate alınarak uygulamalar yapılmıştır. Çalışma tekstil desenlerini teknoloji, sanat ve tasarım ilişkisi kurularak incelenmiş ve konuyla ilgili görsellerle de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parallel to the technology developed after the industrial revolution, the textile patterns esthetic appearance and quality dropped drastically and as a reaction to this fact Art and Craft, Art Nouuve, Art Deco etc. art movements/streams were born. Whereas, in our day fast developing technology have brought us several innovations in design works of which one them is smart textiles and fabrics. These smart textiles and fabrics are providin countless advantages and innovations not only in the textile industry but also in many other fields and gender from design industry to medicai textiles as well (colour changing characteristic, heat and environment resistance etc.). However, when Textile industry considered as it has taken place in the after the industrial revolution epoch, also today, although fabric quality is high, the esthetic quality and appearance in patterns are monitored being left behind in priority. Recently, due to the fast developing technologies production esthetic quality in design also hes been declined. For this purpose, in this paper, Pera Palas Hotel example has been analyzed since the hotel owned first technological improvements of the period, also being considered its architecture and interior design which is impacted mostly by Art Nouveau, Orientalist ve Eclecticism Textile and Fashion Design etc. art movements; the colour changing, smart fabric and textiles developed by the latest new generation technologies and their application fields in the hotel are searched and new applications were made by taking into consideration estetichal appearance in patterns as well. The study has been supported by setting intra-relations among technology, arts and design leveraged also with related visuals in this respect.