Ehliyetlerine alkollü araç kullanmaktan dolayı el konulan sürücülerde alkol kullanımı ve bağımlılığının dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilişkisi
Usage of alcohol at drivers who had their driving licence taken from them because of using vehicle while intoxicated and, the relation of addiction with lack of attention and hyperactivity
- Tez No: 412418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ehliyetleri alkollü araç kullanmaktan dolayı ikinci defa geri alınan ve ehliyetlerini alabilmek için sürücü davranışları geliştirme eğitimini almaya gelen sürücülerin alkol kullanımı ve bağımlılığı ile bunun dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilişkisinin incelenmesinin amaçlandığı bu çalışma 220 sürücünün katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunda yer alan sürücülere Sosyodemografik Bilgi Formu, Alkol Kullanım Bozukluklarını Tanıma Testi(AKBTT), Michigan Alkolizm Tarama Testi(MATT) ve Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği(ASRS) uygulanmıştır. Kullanılan ölçeklerden alınan puanların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmamasına belirlemek için yapılan analizlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken yapılan korelasyon analizleri sonucunda araştırmanın hipotezlerini destekleyen ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca korelasyon analizinin ardından ASRS-A ve ASRS-B ölçeğinden alınan puanları yordayan değişkenleri belirlemek için yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda analizde yer alan değişkenlerin ASRS-A ve ASRS-B belirti puanlarını belli oranlarda yordadığı ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunduğu gösterilmiştir Bulgulara göre, alkol kullanımının sürücülerin davranışlarını negatif şekilde etkilediği ve bunun sonucunda trafik hatalarına ve trafik kazalarına neden olduğu ortaya konulmuştur. Son olarak çalışmada yer alan alkol kullanımına ilişkin değişkenler ile ASRS-A ve ASRSB'ye yönelik var olan ilişkilerin ortaya konulması ve bu değişkenlerin ASRS-A ve ASRS-B belirti puanlarını yordaması ayrıca önemli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to research the addiction, and the relation of it to lack of attention and hyperactivity of drivers who had their driver license taken from them for a second time because of driving while intoxicated and to get their driving license back who participated to behavior developing training course, materialized with the participation of 220 drivers. To drivers that take place in this study group Socio-demographic Information Form, Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), Michigan Alcoholism Screening Test (MAST) and Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-report Scale (ASRS) applied. At analyses that done to determine if scores taken are differentiating according to demographic variables, while no statically significant difference could not be found at the end of correlation analysis done, relations that support the hypothesis found. Also after the correlation analysis, at the end of multi regression analysis that has been done to determine the variables that predict the scores taken from ASRS-A and ASRS-B scales, it has been shown that variables take place at analysis predicted to ASRS-A and ASRS-B sign scores at certain rates and there are significant relations between them. According to discoveries, it has been revealed that usage of alcohol effects the behavior of drivers negatively and as a result of this traffic errors and traffic accidents happens. Finally the variables about usage of alcohol that take place in research and, prediction of ASRS-A and ASRS-B signs are also seen important.