Prepubertal sıçan testislerinde cisplatin maruziyetinin neden olduğu seminifer tübül hasarı ve erişkin sperm parametreleri üzerine l-karnitinin koruyucu etkisi
The protective effect of l-carnitine on cisplatin induced seminiferous tubules damages in prepubertal rat testis and adult sperm parameters
  1. Tez No: 412451
  2. Yazar: ÖZGE YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER TOPÇU TARLADAÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Özellikle prepubertal dönemde kemoterapiye maruz kalan çocuk ve genç hastalarda fertilitede kayıp ve geri dönüşümsüz bozukluk görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, prepubertal dönemde cisplatine maruz kalan sıçanların testisleri üzerinde L-karnitinin muhtemel koruyucu etkilerini ve bu etkinin erişkin dönemdeki sperm kalitesine yansımalarını araştırmaktır. Çalışmada, prepubertal (30 günlük) 44 adet Wistar albino erkek sıçandan rastgele üç grup; kontrol (n=12), cisplatin (n=16), cisplatin+L-karnitin (n=16) oluşturuldu. Kontrol grubu hariç tüm deneklere tek doz intraperitoneal (i.p) cisplatin (5 mg/kg) uygulandı. L-karnitin tedavili gruba, cisplatin enjeksiyonundan 1 saat önce i.p yoldan 250 mg/kg L-karnitin verildi, uygulamaya sonraki 3 gün boyunca devam edildi. Deneyin 1. ve 60. gününde ketamin/xylazin anestezisi altında deneklerin sağ ve sol testisleri alınarak, histopatolojik incelemeler için rutin işlemlere tabi tutuldu. Deneyin 24. saatinde sakrifiye edilen deneklerin testislerinde, histopatolojik incelemeler ile germ hücre apoptozisi değerlendirildi. Deneyin 60. gününde sakrifiye edilen deneklerin serum testosteron düzeyleri ölçüldü, testisleri ışık mikroskobik olarak incelendi, epididimal sperm örneklerinde sperm sayımları, morfolojisi, motilite ve vitalitesi değerlendirildi. Prepubertal dönem cisplatin maruziyetinden 24 saat sonra deneklerin testis dokusunda, interstisyel alanlarda genişlemeyle birlikte testiküler hasar skorunda ve apoptotik germ hücre sayısında artış gözlendi. Erişkin dönemde cisplatin hasarının azalmakla birlikte devam ettiği, serum testosteron düzeylerinin düştüğü, bunların neticesinde sperm sayı ve vitalitesinin azaldığı, morfolojisinin bozulduğu görüldü. L-karnitin tedavisinin, hem prepuberte hem de erişkin dönemde cisplatine bağlı olumsuz etkileri azalttığı tespit edildi. Sonuç olarak, prepubertal dönemde cisplatin kemoterapisi ile birlikte verilen, L-karnitinin, testiküler hasarı ve germ hücre apoptozisini engellemek suretiyle erişkin dönem sperm parametreleri üzerinde faydalı etkiye sahip olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
At children and young patients undergoing chemotheraphy in prepubertal phase may ocur loss of fertility and irreversible impairment in fertility status. The aim of this study is to investigate the possible protective effects of L-Carnitine on testis of prepubertal rats exposed to cisplatin and the reflection of these effects on adult sperm parameters. Fourty-four 30 day-old male Wistar albino rats were used in this study. Animals were randomly divided into three groups; the control (n = 12), cisplatin (n = 16), cisplatin+ L-Carnitine (n = 16). In all groups except the control, a single dose of cisplatin (5 mg/kg) was injected intra peritoneally (i.p). One hour before the cisplatin enjection, L-Carnitine was administrated at a dose of 250 mg/kg i.p to L-Carninitine group rats, and it was continued for the next 3 days. At the 1st and 60th days of the experiment the left and right testes were harvested under the xylazine/ketamine anesthesia. And they were prepared for histopathological examination. In the first day, testis tissues were evaluated in terms of germ cells apoptosis. In addition to testicular histopathology, serum testosterone levels were measured and quantity, morphology, motility and vitality of epididymal sperm samples were also evaluated in the 60th days of the experiment. After 24 hours of exposure to cisplatin, expention of interstitial area, increase of testicular damage score and apoptotic germ cells were detected in prepubertal rat testes. In adult period, testicular damages caused by cisplatin was less than the prepubertal period. Associated with decreased serum testosteron levels, reductions of sperm quantitiy, vitality and deterioration of sperm morphology were detected in cisplatin treated rats. Both in prepubertal and adult periods, it was observed that L-Carnitine had been effective in the prevention of cisplatin-induced testicular damage. We think that the results obtained from this study will support the use of L-Carnitine in prepubertal patients undergoing cisplatin chemotheraphy for the adulthood infertility treatment by means of preventing testicular damage and germ cell apoptosis.