Çocuk servislerinde çalışan hemşirelerin çocuklarda ağrı değerlendirilmesi hakkında bilgilenme düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluating the knowledge levels of nurses working in pediatric clinics about pain and pain assessment in children
  1. Tez No: 412452
  2. Yazar: SEVAL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, çocuk servislerinde çalışan hemşirelerin çocuklarda ağrı ve ağrı değerlendirilmesi konularında bir eğitim programı öncesi ve sonrası bilgi düzeylerini değerlendirmek ve arttırmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Mayıs 2013- Temmuz 2014 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Edirne İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Devlet hastanelerinin çocuk servislerinde çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden, çocuklarda ağrı ve ağrı değerlendirilmesi konusunda eğitim verilen ve anket formlarını eksiksiz dolduran eden 75 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler, 'Veri Toplama Formu' ve hemşirelerin çocuklarda ağrı ve ağrı değerlendirilmesi konusundaki bilgi düzeylerini belirleyen 33 sorudan oluşan 'Ön Test/Son Test Soru Formu' kullanılarak elde edildi. Verilerin analizinde frekans, ortalama, Student t, Wilcoxon testi, One Way Anova testi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Hemşirelerin yaş ortalaması 29,54 ± 5,73 (20-46) idi. Hemşirelerin %61,3'ünün lisans mezunu olduğu, %60'ının üniversite hastanesinde ve %33,3'ünün Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde çalışmakta olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was about pain and pain assestment in children conducted to assess and increase the level of knowledge of nurses who are working in pediatrics and make a comparison with the level of knowledge after a training program. The research was between May 2013 and July 2014 and included 75 nurses, who agreed to join to the training program about pain and pain assessment and filled out the questionnaire and working in pediatrics service of Trakya University Training and Research Hospital or Public Hospitals in Edirne. Data was obtained using first/final tests, both consisting of 33 questions for nurses that determine the level of knowledge on pain and pain assessment in children.Frequency, mean, Student's t test, One Way Anova, Wilcoxon, Mann-Whitney U test and Spearman correlation analysis was used in data analysis. The average age of nurses was 29.54+5.73 (20-46). 61.3% of the nurses had a graduate degree, 60% of them were working in the university hospital and 33.3% of them were working in the NICU.