Yumurta tavuğu rasyonlarına ilave edilen maca (lepidium meyenii) tozunun performans, yumurta kalitesi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effects of maca (lepidium meyenii) powder on performance, egg quality and some blood parameters i̇n laying hens
- Tez No: 412465
- Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bitkisel yem katkı maddelerine son yıllarda ilgi artmaktadır. Maca (Lepidium meyenii) Brassicaceae ailesine ait yumru köklü bir bitkidir. Çalışmalar glikoz ve lipit metabolizması, reprodüktif hormonlar ve oksidatif stres üzerine olan çeşitli etkilerini bildirmektedir. Bu çalışma ile Maca'nın yumurta tavuğu rasyonlarında kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. 150 adet 56 haftalık yumurta tavukları her biri 10 alt gruptan oluşan 3 gruba bölünmüştür. 16 hafta boyunca Kontrol grubuna % 0, Deneme 1 (D1) grubuna % 0.5 ve Deneme 2 (D2) grubuna % 1 oranında rasyona jelatinöz Maca kökü tozu eklenmiştir. Canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi ve yumurta kalitesi, yumurta sarısı kolesterol içeriği, serum kalsiyum, fosfor, magnezyum, glikoz, total trigliserit, total kolesterol, progesteron, estradiol ve glutatyon peroksidaz (GPX) kriterleri değerlendirilmiştir. Elde edilen tüm veriler istatistiki olarak SPSS programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using plants draw interest since last decades. Maca (Lepidium meyenii) is a tuber root plant from Brassicaceae family, which effects on metabolism of lipid and glucose, reproductive hormones and antioxidant activity regard to several recent researches. In this study we aimed to provide an alternative plant feed additive for poultry industry. 150 fifty-six-week-old laying hens were divided into three groups with ten replicates. Gelatinized Maca root powder was added as 0 %, 0.5 % and 1 % to the diets of Control, Group1 (D1) and Group2 (D2) during 16 weeks, respectively. Body weight, feed intake, feed conversion ratio, laying performance, external and internal egg quality, egg yolk cholesterol, serum calcium, phosphorus, magnesium, glucose, total triglycerides, total cholesterol, estradiol, progesterone, glutathione peroxidase (GPX) were analyzed periodically. All data was analyzed by using SPSS.