Çeşitli klinik örneklerden izole edilen metisiline dirençli stafilokoklarin identifikasyonu ve stafilokokkal kaset kromozom mec (SCCMEC) tiplerinin belirlenmesi
Identification and staphylococcal caset chromosome mec (SCCMEC) typing of staphylococci isolated from various clinical samples
- Tez No: 412466
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜRLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), başta beta-laktam antibiyotikler olmak üzere birçok antibiyotiğe dirençlidir. Stafilokoklar normal flora elemanı olarak ciltte ve vücudun birçok bölgesinde bulunurlar. Aynı zamanda metisiline dirençli olanlar özellikle hastanede yatan hastaların vücutlarının çeşitli yerlerinde kolonize olabilirler. Hastanede çalışan bazı sağlıklı bireylerin burunlarında MRSA kolonizasyonu saptanır ve o kişide herhangi bir problem oluşmaz. Bunların aksine özellikle immün suprese hastalarda ciddi infeksiyonlara da neden olabilmektedirler. Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) diğer stafilokok türlerinden farklıdır. Metisilin direnç geni mecA, stafilokok kaset kromozom (SCC) olarak adlandırılan genetik ada üzerinde yer almaktadır. Günümüzde 11 farklı SCCmec tipi identifiye edilmiştir. Bu çalışmada çeşitli klinik örneklerden izole edilen Staphylococcus aureus suşlarının metisiline duyarlılıklarının araştırılması ve metisiline dirençli S. aureus izolatlarının SCCmec tiplerinin en doğru ve en kısa sürede belirlenmesi, aynı zamanda; izole edilen KNS suşların tür bazında identifikasyonu, metisilin duyarlılıklarının araştırılması, tüm suşların vankomisin, teikoplanine duyarlılıklarının belirlenmesi, indüklenebilir klindamisin direncinin varlığı ve biyofilm oluşturma kapasitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışılan 220 stafilokok izolatının 176'sı (%80) S.aureus, 44'ü (%20) KNS olarak identifiye edilmiştir. KNS izolatlarının 10'u S. saprophyticus, dokuzu S. haemolyticus, beşi S. epidermidis, dördü S. hominis, dördü S. capitis ssp.ureolyticus, üçü S. warneri, ikisi S. schleiferi ssp. schleiferi ve biri S. chromogenes olarak identifiye edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen S.aureus izolatlarının 81'i (%46), KNS izolatlarının ise 38'i (%86) metisiline dirençli olarak tespit edilmiştir. Metisiline dirençli olarak bulunan tüm S.aureus suşlarının mecA geni pozitif olarak bulunmuştur. Hiç bir izolatta mecC geni tespit edilmemiştir. Çalışılan tüm izolatlar vankomisin ve teikoplanine duyarlı bulunmuştur. Toplamda 25 stafilokok izolatının biyofilm oluşturduğu belirlenmiş ve 19 suşun (%9) D zon testi pozitif saptanmıştır. MRSA izolatlarının 14'ü (%17) SCCmec tip I, 37'si (%46) SCCmec tip II, 30'u (%37) SCCmec tip III olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırılan tüm MRSA izolatlarının tipik toplum kaynaklı SCCmec tiplerinden olmayıp hastane kaynaklı SCCmec tipleri ile ilişkili olabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) is normally resistant to many antibiotics. They normally live on your skin and in your nose, usually without causing problems. But they can cause serious infections, especially in people who are immune suppressed. MRSA is different from other types of staphylococci because it cannot be treated with certain antibiotics such as methicillin, which makes an infection difficult to treat. The methicillin resistance gene (mecA) is normally located on a so called 'staphylococcal cassette chromosomal' (SCC) whose genetic organization and localization has been used for strain typing. So far there have been 11 SCCmec types identified. The aim of this study was to find out the methicillin resistance and to characterize the SCCmec types in MRSA isolated from various clinical samples I.U. Medical Microbiology Department Bacteriology Laboratory, Istanbul. All strains were evaluated for other antibiotic resistance such as vancomycin, teicoplanin and inducible clindamycin, as well as biofilm formation. Finally, we also wanted to identify coagulase-negative staphylococci and their methicillin resistance status. In total we analyzed 220 isolates of which the majority (176 / 80%) were S. aureus, 44 / 20% were coagulase-negative such as S. saprophyticus (10), S. haemolyticus (9), S. epidermidis (5), S. hominis (4), S. capitis ssp. ureolyticus (4), S. warneri (3), S. schleiferi ssp. schleiferi (2), and S. chromogenes (1). Of the 176 S. aureus isolates there were 81 / 46% methicillin resistant. In coagulase-negative isolates there were 36 / 86% methicillin resistant. All MRSA isolates contained the mecA gene; the mecC gene was not found. All isolates were sensitive to vancomycin and teicoplanin. Among all isolates we found 19 / 9% inducible clindamycin resistance and 25 / 11% were biofilm positive. An important result was that the SCCmec typing of all MRSA isolates belonged to: SCCmec type I (14 / 17%), type II (37 / 46%), or type III (30 / 37%). In conclusion we can say that all MRSA isolates studied belonged to hospital-acquired SCCmec types; there were no typical community acquired types.