Plantarfleksör kas zayıflığının sert diz (STIFF KNEE) yürüyüşü oluşturma etkisinin incelenmesi
Investigation of effects of plantar flexor muscle weakness generating STİFF-KNEE gait
- Tez No: 412490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİF EKİN AKALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Plantarfleksör kas zayıflığının sert diz (stiff-knee) yürüyüşü oluşturma etkisinin incelenmesi. İstanbul Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Doktora Tezi, İstanbul. Sert diz yürüyüşü, salınım fazında diz fleksiyon açısının azalması ve gecikmesidir. Yürüyebilen serebral palsili bireylerde en yaygın yürüme bozukluklarından birisidir. Simülasyon çalışmalarında parmak kalkışı anındaki diz fleksiyon hızını (DFH) yavaşlatan faktörlerin (kalça fleksör ve plantarfleksör vb.) kuvvetsizliğine bağlı gelişebileceği belirtilmiştir. Ancak, bu bulguların gerçek kişiler üzerinde geçerliliği gösterilmemiştir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı katılımcılarda plantarfleksör kas kuvvetinin sert diz yürüyüşü üzerindeki etkilerini incelemektir. 25 sağlıklı katılımcıda pasif germe (135 sn germe, 5 sn dinlenme, 13 tekrar) ile plantarfleksör kas kuvveti ortalama %34,35 azaltılmıştır. Germe ile elde edilen kas kuvveti değişimi el tipi dinamometre ile değerlendirilmiştir. Kas kuvvetsizliğinin etkilerini gözlemlemek için germe öncesi ve sonrasında bilgisayarlı yürüme analizi yapılmıştır. İki yürüme verileri arasındaki farklılığın anlamlılığı Wilcoxon testi ile ve korelasyon ilişkisi Spearman korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of effects of plantar flexor muscle weakness generating stiff-knee gait. Istanbul University, Institute of Health Science, Department of Physiotheraphy and Rehabilitation, PhD Thesis, Istanbul. Stiff knee gait (SKG) was defined as reduced and delayed knee flexion in swing phase. SKG is one of the most common gait abnormalities in ambulatory cerebral palsy. In simulation studies, it was described that, factors (hip flexor, and plantar flexor muscle weakness etc.) that reduce knee flexion velocity (KFV) at toe-off might develop SKG pattern. Though, it was not validated on real individuals. The aim of this study was to investigate the influences of plantarflexor muscle weakness on KFV and SKG. By passive stretching (135 second stretch, 5 second rest with 13 repetition), plantar flexor muscle strength of the 25 able-bodied participants were reduced 34.35% in average. Muscle strength differences which were obtained by stretching were assessed by hand-helded dynamometer. To determine influences of plantar flexor weakness on SKG, 3D gait analysis was utilized before and after the stretching procedure. Wilcoxon test and Spearman's correlation coefficient test was used to calculate differences and the relationship between two walking parameters, respectively.