NON - spesifik bel ağrısı olan bireylere verilen core kuvvetlendirme egzersizlerinin yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum üzerine etkisinin değerlendirilmesi
He efficacy of core strengthening exercises onquality of life and functional status of patientswith non-specific low back pain
- Tez No: 597562
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Non- spesifik bel ağrılı bireylere verilen core ve genel kuvvetlendirme egzersizlerinin yaşam kalitesi, fonksiyonel durum ve esneklik üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanan bu çalışmaya 20-45 yaş aralığında 40 kadın katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar; genel kuvvetlendirme egzersizleri (kontrol) ve core kuvvetlendirme egzersizleri (deney) verilen iki gruba ayırılmıştır. Uygulanan tedavi öncesinde ve sonrasında bireylerin kas testi, eklem hareket açıklığı ölçümleri, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Roland Morris Engellilik Anketi ve Oswestry Disabilite Anketi sonuçları değerlendirilmiştir. Core kuvvetlendirme egzersizleri grubunun; gövde fleksör ve ekstansör, sol kalça fleksör, sol ayak bileği plantarfleksör ve dorsifleksör, sol diz fleksör kaslarının kuvveti tedavi öncesine göre artmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of core and general strengthening exercises on the quality of life, functional status and flexibility of 40 female patients with non specific low back pain aged 20-45 years. Participants were divided into two groups which is; general strengthening exercises (control) and core strengthening exercises (experiment). Before and after the treatment, muscle test, range of motion measurements, International Physical Activity Questionnaire, Roland Morris Disability Questionnaire and Oswestry Disability Questionnaire were evaluated. Strength of the; body flexor and extensor, left hip flexor, left ankle plantarflexor and dorsiflexor, left knee flexor muscles increased before treatment in the core strengthening exercises group.