Acil servise senkop ile başvuran hastalarda rose ve san francısco senkop kurallarının mortalite ve morbiditeyi belirlemedeki etkinliğinin karşılaştırılması
A comparison of the efficiency of rose and san francisco rules at predicting short and long term mortality and morbidity for patients with syncope presenting to the emergency department
- Tez No: 412509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Acil servise başvurularının hastaların %1-3'ü senkop sebebiyle gerçekleşmektedir. Senkop oldukça benign vazovagal olaylardan kaynaklanabileceği gibi aort diseksiyonu, akut koroner sendrom gibi acil tanı ve tedavi gerektiren ciddi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Çalışmanın birincil amacı senkop ile acil servise başvuran hastalarda kısa ve uzun dönem morbidite ve mortalitenin öngörülmesinde San Francisco ve ROSE kurallarının etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. İkincil amaç ise yüksek BNP(B-tip natriüretik peptit) değerlerinin senkop hastalarında kötü prognozla ilişkili olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli bir prospektif Kohort çalışmasıdır. 1 Temmuz 2014 - 31 Aralık 2014 tarihleri arasında senkop şikayetiyle Gazi Üniversitesi Acil Tıp kliniğine başvuran 18 yaş üzeri olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar normal seyrinde değerlendirilmiş, ek olarak tüm hastalardan acil servis başvurusu sırasında BNP tetkiki bir kez çalışılmış, akabinde hasta/hasta yakınları ile 7 gün, 1 ay ve 6 ayın sonunda iletişime geçilerek prognozları hakkında bilgi edinilmiştir. Bulgular: Çalışmaya %65'i kadın, %35'i erkek olmak üzere 96 hasta dahil edildi. Hastaların yaş aralığı 18-90, yaş ortalaması 43.69±21.52 idi. Hastaların 17'sinde(%18) ciddi prognoz gelişti, bunların 6'sı(%7) mortalite şeklindeydi. BNP>300 pg/ml olan 9 hasta mevcuttu, bu hastaların 8'inde ciddi prognoz gelişti. ROSE skorlama sisteminin morbidite ve mortaliteyi öngörmedeki sensitivite, spesifite, pozitif prediktif ve negatif prediktif değerleri sırasıyla 1. ayda %50, %68, %6 ve %97, 6. ayda %100, %72, %23 ve %100 olarak geldi. Sonuç: Bizim yaptığımız çalışmanın sonuçlarına göre ROSE skorlaması senkop hastalarının risk sınıflamasında San Francisco kriterlerinin önüne geçememiştir. Acil servise senkop ile başvuran hastaların değerlendirmesi için en uygun risk sınıflama sistemi veya algoritmayı ortaya koymak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. BNP'nin maliyeti yüksek olmakla birlikte kötü prognozla olan ilişkisi sebebiyle risk değerlendirmesinde kullanımı uygun olabilir, fakat rutin kullanımının gerekliliğinin ve etkinliğinin yapılacak yeni çalışmalar ile araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: 1-3% of patients have applied to emergency department due to syncope. Syncope may derive from both benign vazovagal occasions and serious disorders such as aorta dissection and acute coronary syndrome which require immediate diagnosis and treatment. The primary target of the study is to compare the efficiency of San Francisco and ROSE syncope rules for forseeing short and long term morbidity and mortality on patients who present to emergency department. The secondary target is to investigate whether elevated BNP is related to poor prognosis or not for syncope patients. Materials and Methods: This study is a single-center prospective Kohort. The patients above 18 who applied Gazi University Emergency Department between July 1 and December 31 2014 with syncope complaints have been included in the study. The patients were evaluated normally , in addition BNP test was applied only once during emergency application, followingly the patients were communicated for 7 days, 1 month and six months and informed about their prognosis. Results: Sixty five percent female and thirty five percent male patients were included in the study. Patient age range was 18-90 and average of ages was 43.69±21.52. Serious outcomes occured on 17% of patients, 7% of the patients were exitus. There were nine patients whose BNP>300 pg/ml, serious outcomes occured on 8 of these patients. The values of ROSE score system foreseeing morbidity and mortality came as 50%, 68%, 6% and 97% at one month, 100%, 72%, 23% and 100% at six months. Conclusion: ROSE rule can not precede San Francisco criteria on risk classification of syncope patients according to the results of our study. We need more studies to produce the most proper risk classification system and algorithm so as to evaluate syncope patients presented to emergency department. BNP test may be appopriate to use for risk evaluation due to its relation with poor prognosis although its cost is high, but its need for routine use and efficiency should be investigated with current studies.