Hemodiyaliz hastalarında hemodiyaliz öncesi ve sonrası sağ kalp sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının iki boyutlu benek takibi yöntemi ile değerlendirilmesi ve konvansiyonel yöntemler ile karşılaştırılması
Evaluation of right heart systolic and diastolic functions BY speckle tracking echocardiography, and comparison with conventional techniques, before and after hemodialysis in patients with end stage kidney disease
  1. Tez No: 412508
  2. Yazar: SERKAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİFE ŞAHİNARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği hastalarında, hemodiyaliz (HD) öncesinde ve sonrasında sağ ventrikülü ve sağ atriyumu ekokardiyografik olarak değerlendirmek için kullanılan parametrelerin değişimine, hacim yükü ile ilişkisine bakılması planlanmaktadır, ek olarak ön yükten etkilenmeyen parametrelerin bulunması amaçlanmaktadır. Metod: Çalışmaya hemodiyaliz programında olan, 18-85 yaş aralığındaki hastalar dahil edildi. HD öncesinde ve sonrasında alınan ekokardiyografi kayıtları masaüstü, özgü programla analiz edildi. İki boyutlu benek takibi yöntemi 67 hastada sağ ventriküle, 62 hastada sağ atriyuma uygulandı. HD öncesi ve sonrası elde edilen değerler karşılaştırıldı. HD sırasında ultrafiltrasyon ile çekilen sıvı miktarı ile ekokardiyografik parametrelerin ilişkisine bakıldı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 49,2 ± 17,3 yıl olan, 23' ü kadın (%34,4) toplam 67 hasta dahil edildi. HD sırasında hastalardan ortalama 3088,12 ± 1103,7 ml sıvı çekildi. Sağ ventrikül ve sağ atriyum boyutları ve alanları HD sonrasında öncesine göre anlamlı değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the change in echocardiographic methods used for assessment of right heart, and figure out volume independent echocardiographic parameters by examining the end stage kidney patients before and after the hemodialysis. Methods: Patients between 18 and 85 years of age, receiving hemodialysis therapy for at least 6 months were included. The echocardiografic images were obtained before and after hemodialysis therapy and the stored images were analysed by using post-processing software. Two-dimensional speckle tracking strain analysis was performed for right ventricle in 67 patients and for right atrium in 62. The changes in echocardiograpic methods before and after hemodialysis were examined. Correlation between volume depletion and change in echocardiographic parameters were calculated. Results: Sixty-seven patients (49,2 ± 17,3 years of age, 23 woman) were included in study. The mean volume of ultrafiltration was 3088,12 ± 1103,7 ml . The chamber sizes and areas of right ventricle and right atrium are decreased after hemodialysis (right ventricle bazal diameter; 3,38 ± 0,61 cm vs.