Akut bronşiyolitli çocuklarda epitel geçirgenlik göstergeleri ve oksidatif stresin rekürrense etkisi
  1. Tez No: 412536
  2. Yazar: YEŞİM YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL, DOÇ. DR. ÖZGE YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
'Akut bronşiolitli çocuklarda epitel geçirgenlik göstergeleri ve oksidatif stresin rekürrense etkisi.' Akut bronşiolit, sıklıkla viral etkenlerin neden olduğu bronşyiollerin inflamasyonuyla belirgin özellikle 3 yaşından küçük çocuklarda ciddi seyredebilen wheezing, öksürük, hızlı solunum, göğüste çekilmeler ve ekspiryumda uzama ile seyreden bir hastalıktır. Hastalığın sık görülmesi tekrarlayan tabloların astım ile olası ilişkisi, süt çocukluğunda ciddi hastalık ve ölüm nedeni oluşturması hastalığın önemini arttırmaktadır. Yineleyen bronşiyolit tablosunun infantlarda astım için bir gösterge ve/veya risk olması ve yineleyen veya persiste eden enflamatuar yanıtın remodelingle ilişkisi olması nedeni ile remodelingle direk yada indirekt ilişkisi olan mediyatörler de prognozun ve rekürrensin belirlenmesinde rol oynarlar. Viral etkende virülan potansiyeli nedeniyle bu tabloda göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle çalışmamızda etkeni belirlemek amacıyla solunum yolu viral panelinin çalışılması yanında bronşial epitelyum geçirgenlik parametresi olarak CC16, inflamatuar defans ve regülasyonu için surfaktan protein D, oksidan-antioksidan durum belirlemek için izoprostan, remodeling ile ilişkisi olması açısından da YKL-40 ve çalışılmıştır. Bu çalışma akut bronşiolitli çocuklarda epitel geçirgenlik göstergeleri ve oksidatif stresin rekürrense etkisini araştırmıştır. Hastalarda epitel geçirgenliğin akciğerde epitelyal hasarın biyolojik markeri kabul ettiğimiz clara cell protein ( CC16 ), akciğer enfeksiyonunda allerji ve astım da koruyucu rol alan immun molekül surfactan protein D ( SP-D ), remodeling ve gelişebilecek fibrozisin göstergesi YKL-40, hasarın kardiyopulmoner başrolcüsü total oksidan stres göstergesi izoprostan düzeyi değerlendirilerek ve bu parametrelerin hastalığın rekürrensine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 155 hasta dahil edilmiştir ve bu hastalarımızın 63 tanesinde bronşiyoli tekrarlamış 92 tanesinde tekrarlamamıştır. Bronşiyoliti tekrarlayan hastalarımızın tablosu bronşiyoliti tekrarlamayan hastalarımıza göre daha şiddetli saptanmıştır. Hastalığın tekrarlaması ile bakılan serum parametreleri arasında tam bir ilişki saptanmamıştır fakat sadece serum surfaktan protein-D düzeyi ile negatif bir ilişki saptanmıştır. ( p:0,06 ) Hastalığın şiddeti ile değerlendirldiğinde de tam bir korelasyon görülmemiştir fakat YKL-40 düzeyi ile hastalığın şiddeti arasında bir ilişki mevcuttur. ( p:0,03 ) Çalışmamızın grup varyasyon dağılımı açısından heterojen olması sonuçları etkilemiş olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Recurrence of acute bronchiolitis in children the effect of oxidative stres indicatörs and epithelial permeability.' Acute bronchiolitis, often caused by viral factors associated with inflammation of the bronchioles, which can be serious, especially in young children 3years old , wheezing, cough, takipne, retractions chest and is associated with prolongation of expiration. The possible association of the disease with the frequent occurence of asthma, recurrent statements, milk increases the importance of the disease in childhood constitute a serious cause of morbidity and mortality. Infants with bronchiolitis and asthma table also an indicator for recurrent and / or the risk of recurrent or persistent inflammatory response and the remodeling direct or indirect relationship with the relationship because of mediators that play a role in determining the prognosis and recurrence. Due to the potential virulent viral agents should be considered in this table. In the present study in order to determine the cause of respiratory viruses in bronchial epithelial permeability as a parameter panel next to the CC16 work, and for the regulation of inflammatory defense surfactant, oxidant, to determine the antioxidant status isoprostane and remodeling work YKL-40 considered in terms of its relationship with that. This study, children with acute bronchiolitis of epithelial permeability and the effect of oxidative stress indicators will be investigated to recurrence. Biological marker of epithelial injury in the lung epithelial permeability in patients we accept clara cell protein ( CC16 ), lung infection, asthma, allergy and immune molecules involved in the protective surfactan protein D (SP-D ), remodelling and fibrosis may develop indicator YKL 40, cardiopulmonary and total damage isoprostane levels of oxidative stress indicator of recurrence of the disease will be evaluated and the effect of these parameters will be discussed. 155 patients were included in the study and repetition that our patients have repeated bronchioles 63 of them in 92 of them recurrent bronchitis patients were more severe bronchiolitis compared with our patients repeat . When viewed with the recurrence of the disease, there was no exact correlation between serum parameters. But significant negative correlation only with the level of serum surfactant protein -D ( p:0,06 ). When a precise correlation is also seen to be evaluated with the severity of disease. But a relationship between the severity of disease with YKL-40 levels are available. ( p:0,03 ) I think that have influenced the results to be heterogeneous in terms of variations in the distribution of our study group.