Oleokantalin nöroblastoma hücresinde oksidatif stres ve apoptoz üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 412535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Nöroşirürji, Histology and Embryology, Neurosurgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Nöroblastom (NB) genellikle sporadik olarak ortaya çıkan , çocukluk döneminin en sık görülen ekstrakraniyal tümördür. Pediatrik kanser tedavisindeki gelişmelere rağmen (Cerrahi,kemoterapi, radyoterapi) yaşama oranı %40'ların altında kalmaktadır. Bu nedenle diğer santral sinir sistemi tümörlerinde olduğu gibi nöroblastomada da farklı tedavi Nöroblastoma da diğer birçok tümörde olduğu gibi, apopitoz tümör gelişimi için önemli bir mekanizmadır ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Yapmış olduğumuz çalışmada,sızma zeytinyağından elde edilen bir fenolik komponent olan oleokantalin kültür ortamındaki nöroblastoma kanser hücreleri üzerine hücre canlılığı, oksidatif stres, nörit inhibisyonu ve apoptotik etkilerini araştırdık. Oleokantal maddesinin nöroblastoma kanser hücrelerini doz bağımlı olarak etkilediği ve IC50 dozunda her dört etkinin de daha belirgin olarak saptandığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Neuroblastoma accounts for %15 of all children's age tumoral mortality causes. Prognosis may be an issue due to changeable biological behaviour and aggresive process. Apoptosis is an important mechanism in neuroblastoma as is in many other tumors and many researches were published implying it. Neuroblastoma cells have been used as an in vitro model in antitumoral mechanisms such as stopping the cell cycle, inducing apopitosis, reducing n-myc expression. The aim of this study is to show the effects of oleocanthal on in vitro neuroblastoma cells. Material and Method: Cells were divided in two groups. Group 1: the neuroblastoma cells treated with oleocanthal. Group 2: Neuronal stem cells treated with oleocanthal.