Süt dişi kök kanal tedavisinde üç farklı kök kanal şekillendirme sisteminin etkinliğinin in-vitro olarak kıyaslanması
In vitro comparison of the effectiveness of three different root canal instrumentation techniques on primary root canal treatment
  1. Tez No: 412557
  2. Yazar: EMİNE KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ELBAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, süt dişi kök kanal şekillendirilmesi işleminde kullanılan K tipi eğe (Dentsply, Bellaigues, Mailefer, İsviçre), ProFile (Dentsply, Bellaigues, Mailefer, İsviçre) ve Self Adjusting File (SAF) (GENTLEpower, KaVo, Bieberach, Almanya) Nikel Titanyum (Ni-Ti) döner aletlerin çalışma sürelerinin ve Mikro-BT (SkyScan 1172 Micro-CT, Bruker, Belçika) cihazı ile kök kanal duvarından kaldırılan madde miktarlarının, in-vitro olarak kıyaslanması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Her bir çalışma grubu, çeşitli nedenlerle çekilmiş 20'şer adet alt ikinci süt azı dişinden oluşturulmuştur. Şekillendirme öncesi tüm örnekler Mikro-BT cihazı ile taranmıştır. Her grup için toplam şekillendirme süresi tespit edilmiştir. Şekillendirme sonrası, örnekler ilk tarama ile aynı ayarlar kullanılarak tekrar taranmıştır. Şekillendirme öncesi ve sonrası elde edilen ham görüntüler NRecon (SkyScan NRecon version 1.6.6) yazılım programı ile rekonstrükte edilmiştir. Kök kanal yüzeyinden kaldırılan madde miktarını belirlemek için, CTAn (Skyscan CT-analyser version 1.12) yazılım programı ile şekillendirme öncesi ve sonrası distal kanalların hacimleri arasındaki fark hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz için, Kruskal Wallis ve Kolmogorov Smirnov testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the amount of dentin removal from the root canal walls and instrumentation time of K-file (Dentsply, Bellaigues, Mailefer, Switzerland), ProFile (Dentsply, Bellaigues, Mailefer, Switzerland) and Self Adjusting File (SAF) (GENTLEpower, KaVo, Bieberach, Germany) instruments on primary teeth by using the µCT (SkyScan 1172 Micro-CT, Bruker, Belgium) technique. Each group was consisted from 20 mandibular second primary molars extracted for various reasons. All samples were scanned with µCT before instrumentation. The total instrumentation time was calculated for each group. After instrumentation, samples were scanned again with µCT using the same settings for the first scan. The raw images were reconstructed by NRecon (SkyScan NRecon version 1.6.6) software. To determine the amount of dentin removed from the root canal walls, distal root canals volumes were calculated before and after the instrumentation by using CTAn (Skyscan CT-analyser version 1.12) software program. Kruskal-Wallis and Kolmogorov-Smirnov tests were used for statistical analysis.