D vitamininin fibromiyalji ve obstruktif sleep apne sendromu ilişkisindeki rolü
The role of vitamin D is relationship with fibromyalgia and obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 412558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
FMS, en az üç ay süren, hassas noktalar, yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluk gibi çeşitli semptomlar ile karakterize kronik bir hastalıktır. OSAS, uyku süresinde tekrarlayan üst hava yolunda tıkanma ile tanımlanan bir hastalıktır. Uyku bozukluğu OSAS'ın en önemli belirtilerindendir. FMS'nin nedenlerinden biri de OSAS'dır. FMS'nin belirtilerinden olan kas-iskelet sistemi ağrıları OSAS'lı hastalarda görülmesi bu iki hastalığın birlikte bulunabileceğini göstermiştir. D vitamini klasik vitaminlerden farklı olarak vücutta sentezlenmekte ve dolayısıyla hormon olarak adlandırılmaktadır. Uzun yıllar D vitamininin kalsiyum homeostazı ve kemik metabolizması üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ancak son 20-25 yılda yapılan çalışmalar bize, bu bilinen fonksiyonları dışında D vitamininin daha birçok fonksiyonu olduğunu göstermiştir. Amacımız FMS ve OSAS tanılı hastalarda serum 25 hidroksi vitamin D seviyesinin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması ve bunun neticesinde serum vitamin D düzeyleri ile ağrı ve uyku bozukluğunun boyutu arasındaki bağlantının değerlendirilmesidir. Çalışmaya OSAS tanısı konmuş 18 yaşından büyük 60 hasta ile yaş ve cinsiyet olarak benzer 18 yaşından büyük 47 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
FMS is a chronic disease characterized by various symptoms like sensitive points, widespread musculoskeletal system pain, sleep disorder and fatigue which last at least for three months. OSAS is a diseases defined by upper respiratory tract obstructions that repeats during sleep. Sleep disorder is one of the most important symptoms of OSAS. One of the reasons of FMS is OSAS. The fact that musculoskeletal system pains, which are among the symptoms of FMS, are seen in the patients with OSAS has shown that two diseases can be present at the same time. Vitamin D, unlike classic vitamins, is synthesized in body, therefore, it is named as hormone. For years, effects of vitamin D on calcium hemostasis and bone metabolism have been investigated. However, the latest studies in 20-25 years have shown us that vitamin D has many other functions apart from known functions. Our aim is to compare serum 25 hydroxy vitamin D levels with healthy control group, and as a result of it, to evaluate the connection between serum vitamin D levels with pain and sleep disorder aspect in patients diagnosed with FMS and OSAS. 47 healthy adults and 60 OSAS's patients were included in the study.