Elektif batın cerrahisi geçirecek olgularda preoperatif malnütrisyonun araştırılması
Investigation of malnutrition preoperatively in cases of elective gastrointestinal surgery
  1. Tez No: 412556
  2. Yazar: HANDE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Malnütrisyon; olumsuz etkilerinin bilinmesine ve sağlık alanındaki tüm gelişmelere rağmen önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Hastanede yatan hastalardaki malnütrisyon sıklığı; hastanenin bulunduğu yere, araştırmanın yapıldığı popülasyona, hangi klinikte araştırmanın yapıldığına bağlı olarak değişmektedir. Malnütrisyonu olan cerrahi hastalar daha yüksek mortalite, morbidite oranları ve daha uzun hastanede kalış süresine sahiptir. Malnütrisyonun önlenmesi veya tedavi edilmesi ile komplikasyonların önüne geçilebilir. Çalışmamızda elektif batın cerrahisi geçirecek olgulardaki malnütrisyon oranları ile malnütrisyonun ilişkili olduğu durumları ve malnütrisyonun hastanedeki kalış süresini üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Hastanemiz ameliyathanesinde elektif batın cerrahisi geçirecek ASA I-III arası toplam 40 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalarımızın preoperatif yaş, cinsiyet, geçirecekleri cerrahi, boy ve kilo, ek hastalıklarının varlığı ve varsa türü, regüle olup olmadığı, ASA grubu, preoperatif vizit günü bakılan albümin ve CRP değerleri ile NRS-2002 skoru aynı kişi tarafından değerlendirilerek kaydedildi. Hastaların hastanede kalış süresi opere olduğu gün ile taburculuk tarihi arasındaki gün sayısı olarak hesaplandı. Albümin değeri
Özet (Çeviri)
Despite the knowledge of malnutrition's effects and all developments in healthcare, malnutrition is stil a major health problem. Rates of malnutrition in hospitalized patients vary depending on location of hospital, patient population and clinic which study is conducted. Surgical patients who have malnutrition have higher mortality and morbidity rates and longer lenght of hospital stay than patients without malnutrition. In our study, we aimed to investigate rates of malnutrition, situations that are related to malnutrition and malnutrition's effect on lenght of hospital stay in cases undergoing elective gastrointestinal surgery. We studied 40 ASA I-III patients undergoing elective gastrointestinal surgery in our hospital's operating room. Preoperatively patients' age, sex, height, weight, ASA group, type of surgery, presence of comorbid diseases, if present, type of disease and being regulated or unregulated, albumin and CRP levels and NRS-2002 score were assessed and recorded by same person. Lenght of hospital stay is defined as the number of days between operation day and hospital discharge day. Patients whose NRS-2002 score ≥3, Body Mass İndex