İleri kronik periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi ve sonrası kemik yapım yıkım parametrelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of the parameters of bone formation and destruction in severe chronic periodontitis patients at before and after the NON- surgical periodontal theraphy
- Tez No: 412561
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YALÇIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Periodontitisler; diş çevresinde ve diş eti oluğu içerisinde kolonize olan mikroorganizma türleri ve mikroorganizmalara karşı gelişen, yetersiz veya aşırı konak yanıtı sonucunda, diş eti, periodontal ligament, sement ve alveol kemiğinde meydana gelen yıkım ile görülen kronik ve enfeksiyöz yapıda hastalıklardır. Kemik yapım yıkım metabolizmasında büyük öneme sahip olan pro-enflamatuvar sitokinler; interlökin 1 beta (IL-1β), tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) ve iltihabi reaksiyonlar sırasında kanda miktarı artan ve karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen akut faz reaktanları adı verilen proteinlerden biri olan C-Reaktif protein (hs-CRP) gibi biyokimyasal ürünler bu mekanizmadaki öncül hücreler olan osteoklast ve osteoblast hücrelerinin formasyonunda ve sürecin takibinde rol oynamaktadır. Bu zamana kadar yapılan çalışmaların çoğunda periodontal hastalığa sahip bireylerle kan, tükürük, dişeti oluğu sıvısı gibi örneklerde IL-1β, TNF-α ve hs-CRP değerleri ölçülmüş, bu değerler hastalığa sahip olmayan bireylerdeki değerlerle karşılaştırılmış ve bu sitokin değerlerinin kemik yıkımıyla ilişkili paralel yönde sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Amacımız, ileri kronik periodontitis tanısına sahip bireylerin tedavi öncesinde alınan diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürük örneklerinden elde edilen biyokimyasal değerlerin, tedavi sonrasındaki değerlerle karşılaştırılıp, DOS ve tükürük örneklerinden elde edilen sonuçların birbirleri ile ilişkili olup olmadığını değerlendirerek IL-1β, TNF-α, hs-CRP değerlerinin ileri kronik periodontitis hastalığının teşhisinde ve tedavisinin seyrinde biyokimyasal bir parametre olarak kullanılıp kullanılamayacağı ile ilgili çalışmalara katkıda bulunmaktır. Çalışmamızda 20 ileri kronik periodontitis hastasına cerrahi olmayan periodontal başlangıç tedavisi uygulanmış, tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ayda elde edilen klinik ve biyokimyasal veriler incelenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmenin sonucunda tedavisi sonrası 1. ayda DOS örneği IL-1β değerinde anlamlı bir azalma mevcuttur ve çalışmamız güncel literatürde belirtildiği üzere cerrahi olmayan periodontal başlangıç tedavisinin IL-1β seviyesindeki düşüşe olan etkisini desteklemektedir. Tedavisi sonrası 1. ayda, tükürük TNF-α değerinde anlamlı bir artış mevcutur ve TNF-α tedavi öncesi ve sonrası değerlerinde, DOS ve tükürük arasında pozitif yönde korelasyon gözlenmiştir.Tedavi sonrası hs-CRP değerinde, DOS ve tükürük arasında pozitif korelasyon, tükürük örneği hs-CRP değeri ve sondalama derinliği değeri arasında da pozitif yönde korelasyon gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a set of inflammatory diseases, caused by microorganism colonies around the tooth and gingival sulcus, with insuffiecient or excessive host response, in which the gingival tissues, periodontal ligament, cement and alveolar bone are lost. Several cytokines are defined for control of bone formation and destruction in which pro-inflammatory cytokines like; interleukin 1 beta, tumor necrosis factor alpha and C reactive protein. CRP synthesis which is upregulated in blood during inflammatory reactions. CRP is synthesized by the liver in response to factors released by macrophages and fat cells (adipocytes). This type of biochemical products has an effect on osteoblast and osteoclast cells' formation process. Up to date, many studies are based on the chronic periodontitis patients' blood, saliva and gingival crevicular fluid samples in which IL-1β, TNF-α, hs-CRP levels are evaluated and compared with patients' who do not have periodontal disease. At the end of the comparison, the cytokine levels are correlated with bone destruction. The main purpose of this study is to observe the comparison of pro-inflammatory cytokine levels that are collected before and after the treatment of the severe chronic periodontitis patients and to analyze the measurements of IL-1β, TNF-α, hs-CRP levels are correlated within the samples of gingival crevicular fluid and saliva and whether the results are accepted and contributed to current studies as biochemical parameters for the diagnosis and treatment of severe chronic periodontitis. In our study 20 severe chronic periodontitis patients are treated with non-surgical periodontal therapy and the clinical and biochemical datas that are collected before and after 1 month from treatment are evaluated. As a result of the statical evaluations; the IL-1β levels in gingival crevicular fluid decrease significantly after the treatment. The TNF-α levels in saliva increase significantly after the treatment and the level of TNF-α is correlated between gingival crevicular fluid and saliva in both before and after treatment samples. The hs-CRP level in saliva after the treatment which is correlated between gingival crevicular fluid and saliva, and also which is correlated with periodontal probing depth.