Periodontal hastalıklı bireylerde tükürük S100A12, fetuin A ve yüksek sensitiviteli CRP düzeylerinin tedavi öncesi ve sonrası kıyaslanması ve değerlendirilmesi
Evaluation and comparison of saliva S100A12, fetuin a and high sensivity CRP levels before and after treatment in the patients with periodontal disease
- Tez No: 515170
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANKAT KARA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Periodontal Hastalıklı Bireylerde Tükürük S100a12, Fetuin A Ve Yüksek Sensitiviteli CRP Düzeylerinin Tedavi Öncesi Ve Sonrası Kıyaslanması Ve Değerlendirilmesi Amaç: Günümüze kadar yapılan çalışmalar incelendiğinde, peridontal hastalıklı bireylerin tükürüklerinde enflamatuar biyobelirteç olarak Fetuin-A ve S100A12 seviyeleri incelenmemiştir. Bu çalışmada periodontal hastalıklı bireylerin tükürük örneklerinde Hs-CRP, Fetuin-A ve S100A12 seviyelerini belirlemeyi ve cerrahi olmayan periodontal tedavinin klinik parametreler, tükürük Hs-CRP, Fetuin-A ve S100A12 seviyeleri üzerine etkinliğini incelenmeyi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 25-60 yaş aralığında periodontal olarak sağlıklı kontrol grubu (n=18), gingivitis grubu (n=18), ve kronik periodontitis grubu (n=18) olacak şekilde toplam 54 birey dahil edildi. Tüm gruplardan periodontal tedavi öncesinde plak indeks (Pİ), gingival indeks (Gİ), klinik ataşman seviyesi (KAS), sondalamada kanama indeksi (SKİ) ve cep derinliği (CD) değerleri ölçülerek kaydedildi. Tüm bireylerden uyarılmamış tükürük örneği alındı ve tükürük akış hızları (TAH) kaydedildi Tüm gruplara cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulandı ve tedavi sonrası 1. ayda periodontal indeks ve tükürük örneği alımı tekrarlandı. Tükürük S100A12, Fetuin-A ve Hs-CRP düzeylerinin tayini ELISA yöntemiyle yapıldı. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programı aracılığı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation and Comparison of Saliva S100A12, Fetuin A and High Sensivity CRP Levels Before and After Treatment in The Patients With Periodontal Disease Aim: To date, levels of Fetuin-A and S100A12 have not been studied as inflammatory biomarkers in the saliva of individuals with peridontally diseased. In this study, it was aimed to determine Hs-CRP, Fetuin-A and S100A12 levels in saliva samples of periodontal diseased patients and to investigate the efficacy of nonsurgical periodontal treatment on clinical parameters, salivary Hs-CRP, Fetuin-A and S100A12 levels. Materials and Methods: A total of 54 subjects were included in the 25-60 age range divided into three groups; periodontally healthy control group (n = 18), gingivitis group (n = 18), and chronic periodontitis group (n = 18). Unstimulated saliva samples were taken from individuals and levels of plaque index (PI), gingival index (GI), clinical attachment levels (CAL), bleeding on probing index (BOP) and pocket depth (PD) and salivary flow rates (TAH) were evaluated at baseline and 30 day postoperatively, All groups received non-surgical periodontal treatment The levels of Saliva S100A12, Fetuin-A and Hs-CRP were determined by ELISA.