Sigara içen ve obez bireylerde başlangıç periodontal tedavinin dişeti oluğu sıvısı tos, taok, mda düzeylerine etkisi
The effect of initial periodontal treatment on tos, taoc, mda levels in gingival crevi̇cular flui̇d i̇n smokers and obese individuals
- Tez No: 786284
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MARAKOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Periodontitis, obezite ve sigaranın ayrı ayrı oksidatif stres düzeyini artırdığı çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada; gingivitis ve periodontitis durumları ile obezite ve sigaranın DOS TOS, TAOK, MDA seviyelerini nasıl etkilediği ve başlangıç periodontal tedavi sonrası periodontal klinik parametreler ile DOS TOS, TAOK, MDA seviyelerindeki değişimin araştırılması hedeflenmiştir. Bu çalışma farklı periodontal durumlar, sigara ve obezite etkisinin birlikte incelendiği ilk klinik çalışmadır. Çalışmaya, Selçuk Üniversitesi Periodontoloji Anabilim Dalı kliniğine başvuran sistemik olarak sağlıklı 84 gönüllü birey dahil edildi. Sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ)ve sondlamada kanama yüzdesi (SKY) olmak üzere klinik periodontal kayıtlar alınarak ve radyografik inceleme ile teşhis konan hastalar çalışma gruplarına ayrıldı. Periodontal teşhiste“Periodontal ve Peri-implant Hastalık ve Durumların Sınıflandırılması 2017”kriterleri, VKİ ve sigara içme içmeme durumuna göre bireyler gruplara ayrıldı; gingivitis, sigara içmeyen ve obez olmayan, gingivitis, sigara içmeyen ve obez olan, gingivitis, sigara içen ve obez olan, kronik periodontitisi olan,sigara içmeyen ve obez olmayan, kronik periodontitisi olan, sigara içmeyen ve obez olan, kronik periodontitisi olan,sigara içen ve obez olan. Her yarım çenede bir diş olmak üzere toplam dört dişten standart kağıt şeritler (Periopaper) ile DOS örnekleri toplandı ve hacim ölçümleri Periotron cihazı ile yapıldıktan sonra tek Eppendorf tüpte -80 ̊C'de saklandı. Tüm klinik parametreler ve DOS örnekleri başlangıç ve tedavi sonrası 1. ayda tekrarlandı. DOS TOS, TAOK, MDA seviyeleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Elde edilen verilerin analizi sonucu; cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi başlangıç DOS, MDA ve TOS seviyelerinin sigara içen, obez, periodontitis grubunda en yüksek olmasıyla birlikte periodontitis gruplarında gingivitis gruplarına göre yüksek, TAOK seviyelerinin ise düşük olduğu izlendi. Cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası DOS MDA seviyelerinin 1.ayda başlangıca göre azalma gösterdiği tespit edildi. Cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası DOS TOS seviyelerinin 1.ayda başlangıca göre azalma gösterdiği tespit edildi. Cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası DOS TAOK seviyelerinin 1.ayda başlangıca göre artış gösterdiği tespit edildi. Başlangıç ve cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası 1.ayda DOS; MDA, TAOK, TOS değerlerindeki değişimin tüm gruplarda anlamlı olduğu görüldü. Bu çalışma ile, periodontitis, obezite ve sigaranın lokal MDA ve TOS değerlerini artırdığı, TAOK değerlerini ise azalttığı gözlendi. Cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrasında MDA ve TOS değerlerinde anlamlı bir azalma, TAOK değerlerinde ise anlamlı bir artış tespit edildi. Ancak bu sitokinlerin cerrahi olmayan periodontal tedavi ile ilişkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It has been shown in studies that periodontitis, obesity and smoking separately increase the level of oxidative stress. In this study, it was aimed to investigate how gingivitis and periodontitis conditions, obesity and smoking affect DOS TOS, TAOK, MDA levels, and the changes in periodontal clinical parameters and DOS TOS, TAOK, MDA levels after initial periodontal treatment. This is the first clinical study to examine the effects of different periodontal conditions, smoking and obesity together. 84 systemically healthy volunteers who applied to Selcuk University Periodontology Department clinic were included in the study. Patients diagnosed by radiographic examination and clinical periodontal records including probing pocket depth (SCD), clinical attachment level (CAS), plaque index (PI), gingival index (GI), and percentage of bleeding on probing (SCI) were divided into study groups. In periodontal diagnosis, individuals were divided into groups according to the“Classification of Periodontal and Peri-implant Diseases and Conditions 2017”criteria, BMI and non-smoker status; gingivitis, non-smoker and non-obese, gingivitis, non-smoker and obese, gingivitis, smoker and obese, chronic periodontitis, non-smoker and non-obese, chronic periodontitis, non-smokers and obese, chronic periodontitis, smokers and obese. DOS samples were collected with standard paper strips (Periopaper) from a total of four teeth, one in each half-jaw, and stored at -80 ̊C in a single Eppendorf tube after volume measurements were made with the Periotron device. All clinical parameters and DOS samples were repeated at baseline and 1 month after treatment. DOS TOS, TAOK, MDA levels were analyzed by ELISA method. As a result of the analysis of the data obtained, it was observed that the initial DOS, MDA and TOS levels before the non-surgical periodontal treatment were the highest in the smokers, obese and periodontitis groups, while the levels of TAOK were higher in the periodontitis groups compared to the gingivitis groups. After non-surgical periodontal treatment, DOS MDA levels were found to decrease in the first month compared to the beginning. After non-surgical periodontal treatment, DOS TOS levels were found to decrease in the first month compared to the beginning. After non-surgical periodontal treatment, DOS TAOK levels were found to increase in the first month compared to the beginning. It was observed that the change in DOS, MDA, TAOK, TOS values at the beginning and at the first month after non-surgical periodontal treatment was significant in all groups. In this study, it was observed that periodontitis, obesity and smoking increased local MDA and TOS values, while decreasing TAOK values. After non-surgical periodontal treatment, there was a significant decrease in MDA and TOS values, and a significant increase in TAOC values. However, it was concluded that further studies are needed to better understand the relationship of these cytokines with non-surgical periodontal therapy.