Pankreas kanserli hastalarda hematolojik parametrelerin (mean platelet volume, nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı , eozinofil ve lenfosit sayısı) prognoz - tedavi takibinde kullanılabilirliklerinin araştırılması
In pancreatic cancer patients prognosis and therapy follow-up to investigate the usability of the haematological parameters (mean platelet volume , neutrophil/lymphocyte ratio , platelet/lymphocyte ratio , eosinophil and lymphocyte count)
  1. Tez No: 412580
  2. Yazar: FATİH ÇÖLKESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Değişik kanser tiplerinde inflamasyon belirteçlerinin prognostik önemi araştırılmıştır. Serolojik proinflamatuar belirteçler olan nötrofil-lenfosit oranı (NLO), trombosit-lenfosit oranı (TLO), ortalama trombosit hacmi(MPV), eozinofil sayısı ve lenfosit sayısı birçok kanser tipinde prognoz ve survi ile ilişkili bulunmuştur.Eozinofil ve MPV değerlerinin venöz tromboemboli ile ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.Bu çalışmada, proinflamatuar belirteçlerin inop pankreas kanserinde prognostik önemini ve tedavi takibinde kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Pankreas kanseri gibi tromboza yatkınlık oluşturduğu bilinen bir malignitede, venöz tromboemboli ile eozinofil ve MPV değerlerinin ilişkisini irdelemek istedik. Yöntem:Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji bölümüne 1 Ocak 2010-3 Şubat 2015 tarihleri arasında başvurmuş , inop pankreas kanseri tanısı almış ve en az 3 kür kemoterapi almış 128 hastanın dosyaları retrospektif olarak tarandı ve hastaların kemoterapi öncesinde bakılmış olan hemogram parametreleri aynı sayıda sağlıklı kontrol grubunun hemogram parametreleri ile kıyaslandı.Hastalara pankreas kanseri tanısı konulduğu zaman(kemoterapi başlamadan önce) ve en az 3 kür kemoterapi aldıktan sonra bakılmış olan NLO,TLO,MPV ve lenfosit sayıları kıyaslandı. NLO için
Özet (Çeviri)
Background: The prognostic significance of various systemic inflammation-based markers has been explored in different cancers. Serological proinflammatory markers such as neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR),mean platelet volume (MPV), lymphocyte and eosinophil count have been associated with prognosis and survival for many different types of cancer. Studies have proven that eosinophil count and MPV values are associated with venous tromboembolism. In a malignancies such as pancreatic cancer it is known to predispose to thrombosis, we aimed to investigate the relationship between eosinophil count and MPV values with venous thromboembolism in pancreatic cancer patients. This study determined the prognostic value of these markers in patients with in-op pancreatic adenocarcinoma. These markers can be used to assist with decision-making in oncology clinics. Aim: The aim of this study was to investigate the prognostic significance of systemic inflammation-based factors: neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR) , mean platelet volume (MPV),eosinophil and lymphocyte count in patients with advanced pancreatic cancer, investigate the relationship between eosinophil count and MPV values with venous thromboembolism in this group. Methods: Data were collected retrospectively for advanced 128 inoperable pancreatic cancer patients treated (received at least 3 cycles of chemotherapy) between 1 January 2010 and 03 February 2015 at the Selcuk University Medical School Hospital,Medical Oncology Department and the hemogram parameters of the patients prior to chemotherapy were compared with the same number of healthy controls. Once diagnosed with pancreatic cancer (before starting chemotherapy) and after the patients received at least 3 cycles of chemotherapy, which was analyzed and compared NLR ,PLR,MPV and lymphocyte count. The ratios were dichotomised as