Larinks CA tanılı hastaların, helikal tomoterapi cihazı ve rapidarc tedavi cihazlarında kritik organ, hedef hacim ve tedavi süreleri açısından karşılaştırılması
Larynx CA diagnosed patients, helical tomotherapy and rapidarc treatment in device comparison of the target volume and critical organs angle
  1. Tez No: 412595
  2. Yazar: YASİN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Larinks kanseri tanılı 30 hastanın, VMAT tedavi tekniği ve Hi-Art tomoterapi tedavi tekniği ile tedavi planlamaları yapılmıştır. Her iki planlamanın kritik organ ve hedef hacimleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen doz-volüm histogramları aracılığıyla hedef hacim ve kritik organların aldığı dozlar karşılaştırılmıştır. Kritik organlardan beyin sapı ve spinal cord için maksimum doz değerlerine, parotis bezleri için ortalama doz değerleri karşılaştırılmıştır. Hedef hacim için tanımlanan dozun %100'ü hedef hacmin %95'ini alacak şekilde planlamalar yapılmıştır. Planlanan hedef hacimlere (PTV54, PTV60 ve PTV70) simultane integre boost (SIB) tekniği ile aynı fraksiyonda; 1,64Gy, 1,81Gy ve 2,12Gy'den dozlar verilmiştir. İki planlama arasında maksimum doz değerleri karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda Hi-Art tomoterapi cihazı planlarında hedef hacim maksimum doz değerlerinin daha düşük olduğu görülürken, kritik organlarında daha iyi korunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 30 patients diagnosed with Larynx Ca, VMAT treatment technique and Hi-Art tomotherapy treatment technique has been made with the treatment plan. Both planning was compared to critical organs and target volumes. By means of obtained dose-volume histograms doses were compared receives target volumes and critical organs. The maximum dose values of the critical organs to the brain stem and spinal cord, the average dose values were compared for parotid gland. Dose defined for the target volume 100% of the target volume to receive the 95% on the planning have been made. The planned volume targets (PTV54, PTV60 and PTV70) with simultaneous integrated boost technique (SIB) same fraction; Doses were given to 1,64Gy, 1,81Gy and 2,12Gy. The maximum values were compared between the two dose planning.