Yoğunluk ayarlı radyoterapi ve volümetrik ayarlı ark terapi tekniği ile yapılış prostat, mide ve rektum kanseri tedavi planlarının mapcheck2 ve portal dozimetre yöntemleriyle karşılaştırılması
Intensity modulated radiotherapy and volumetric modulated arc therapy technique and comparison prostate, stomach and rectum cancer treatment plans comparing mapcheck2 and portal dosimetry methods
  1. Tez No: 412596
  2. Yazar: FERHAT CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmada amaç, Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (IMRT) ve Volümetrik Ayarlı Ark Terapi (VMAT) tekniği kullanılarak tedavi edilen 3 farklı kanser grubu için planlanan doz dağılımlarının, MapCheck2 ve Elektronik Portal Dozimetre Cihazı (EPID) kullanılarak doğrulanması ve bu ekipmanların uygulanabilirlik açısından birbirleriyle karşılaştırılmasıdır. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği'nde tedavi edilen 40 prostat, 40 mide ve 40 rektum kanseri hastasının konturlama bilgisayarına aktarılan bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri üzerinden hedef hacim ve riskli organlar belirlenmiştir. Eclipse Tedavi Planlama Sistemi'ne (TPS) aktarılarak her grup hastalık için IMRT ve VMAT planları klinik protokollere uygun olarak yapılmıştır. Yapılan planların dozimetrik doğruluğu için IMRT ve VMAT planlarının verifikasyon planların oluşturulmuştur. Verifikasyon planları Varian Trilogy cihazında EPID ve MapCheck2 dozimetrik doğrulama sistemleri kullanılarak ışınlanmıştır. Dozimetrik doğrulama işlemi Gamma Analizi yöntemi kullanılarak, doz farkı (DD) %3 ve doz mesafe uyumu (DTA) 3 mm kriterleri kabul edilerek yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda 120 IMRT planları içim yapılan TPS-MapCheck2 karşılaştırılmasında ortalama başarı değeri 98.45±1.12, TPS-EPID karşılaştırmasında 96.36±2.99 bulunmuştur. 120 VMAT planında yapılan TPS-MapCheck2 karşılaştırılmasında ortalama başarı değer 99.32±1.01, TPS-EPID için 97.21±2.92 bulunmuştur. Tedavi grupları ve tedavi yöntemleri arasında da karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonuç olarak, MapCheck2 cihazında okunan değerlerin TPS ile uyumu EPID'e göre daha yüksek başarı ve daha düşük sapma değerleri verse de iki cihaz sonuçların TPS ile uyumlu ve kabul sınırları içerisinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Intensity Modulated Radiotherapy and Volumetric Modulated Arc Therapy Technique and Comparison Prostate, Stomach and Rectum Cancer Treatment Plans Comparing MapCheck2 and Portal Dosimetry Methods. The aim of this study is to verify the planned dose distribution for three different cancer groups which are treated by IMRT and VMAT and compare in terms of practicality The target volume and risked organs are determined by using computed tomography (CT) images transferred to 40 prostate, 40 stomach and 40 rectum cancer patients contouring computer in Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hospital Radiation Oncology Clinic. For every group of cancer, IMRT and VMAT plans are prepared in accordance to clinic protocols by transferring the images to TPS (Treatment Planning System). to verify the dosimetric accuracy of the plans, verification plans of IMRT and VMAT plans are generated. Verification plans are irradiated in varian trilogy device by using EPID and MapCheck2 which are dosimetric verification systems. Dosimetric verification process is done by using Gamma Analysis method in accordance to Dose Difference (DD) %3 and Distance To Agrement (DTA) 3mm criteria. The results after the measurement are like this. For 120 IMRT plans, avarage pass rate ıs found as 98.45±1.12 for TPS-MapCheck2 comparison and 96.36±2,99 for TPS-EPID comparison. For 120 VMAT plans, avarage pass rate is found as 99.32±1.01 for TPS-MapCheck2 comparison and 97.21±2,92 for TPS-EPID comparison. Treatment groups and treatment methods are compared either. In conclusion, it is determined that both devices give acceptable and consıstent results to TPS altough MapCheck2 device provide more successful values and lower deviation than EPID device.