Tip 1 diabetes mellituslu çocuklarda DNA hasarı ve oksidatif metabolizmanın değerlendirilmesi
Assessment of total oxidative metabolism and DNA damag
- Tez No: 412629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Tip 1 Diabetes mellituslu çocuklarda DNA hasarı, total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksinin (OSİ) birlikte çalışılması ve aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmamıza en az bir yıldır izlemde olup, önceden tanımlanmış bir kronik hastalığı bulunmayan, 5-10 yaş aralığında tip 1 diabetes mellitus (DM) hastası 30 çocuk ile yaş, cinsiyet ve sosyokültürel olarak eşleştirilmiş 30 sağlıklı çocuk kontrol grubu olmak üzere toplam 60 çocuk alındı. Diyabet grubunun yaş ortalaması 7,93 ±1,55 yıl iken kontrol grubunun yaş ortalaması 7,70 ±1,31 yıl idi. DNA hasar tayini, Comet Assay (alkali mononükleer hücre elektroforezi) yöntemi ile taze heparinize kandan çalışıldı. Periferik venöz kandan TOS ve TAS Ö. Erel yöntemi ile çalışıldı ve OSİ değerleri hesaplandı. İstatiksel analiz SPSS 20,0 (SPSS, Chicago, IL, USA) istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. p değerinin
Özet (Çeviri)
Objective: At this study, it is aimed to reseach DNA damage, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) in children with type 1 diabetes mellitus. Methods: 30 patients with type 1 diabetes mellitus with mean age of 7,93 ±1,55 years and 30 healthy children with mean age of 7,70 ±1,31 were included in this study. Questionnaire about socio - demographic characteristics was administered to children and their families. The control group of the same age and socio - demographic conditions compatible with the patient group was selected from children. Determination of DNA damage was studied in fresh heparinized blood by the Comet Assay (mononuclear cell alkaline electrophoresis) method. Peripheral venous blood TOS and TAS were measured by Ö.Erel method and OSI values were calculated. Statistical analysis was performed using SPSS 20,0 (SPSS, Chicago, IL, USA) p value