Kütahya E tipi kapalı ve açık cezaevinde kalan hükümlülerin spor yapma durumlarına göre depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi
Investigating level of depression and hopelesness in terms of making sports of convicts in E TYPE indoor and outdoor prison in Kutahya
- Tez No: 412653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kütahya E tipi kapalı ve açık ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin boş zamanlarında yapmakta oldukları sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlere katılım sürelerine göre umutsuzluk ve depresyon düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmaya Kütahya Kapalı ve Açık Cezaevinde bulunan 550 hükümlü içinden çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen ve ölçek sorularına doğru ve eksiksiz cevap veren 300 hükümlü katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Zung tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Ceyhun ve ark. tarafından yapılan ''Zung Depresyon Ölçeği'', Beck, Lester ve Trexler tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Seber tarafından yapılan ''Beck Umutsuzluk Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan, katılımcıların demografik bilgilerin yer aldığı bir anket formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında SPSS for Windows 21 Paket programı kullanılmıştır. Yüzde, frekans ve çapraz tablolama gibi tanımlayıcı istatistikî yöntemlere ek olarak anlamlı farklılıkların belirlenmesi için bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, anlamlı ilişkilerin belirlenmesi için ise korelasyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak katılımcıların depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki gösterdiği belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study; Kütahya is located in the penal institution, the E-type indoor and outdoor convicts are doing in your spare time activities, participation in sporting, cultural and social levels of hopelesness and depression, according to the survey. Working in prison convicted of Kütahya through indoor and outdoor work as a volunteer, and he wants to join the 550 scale correctly and completely answer the questions of the 300 convicts. The study was developed by the Turkish adaptation of the data collection tool as Zung Lee et al. Zung Depression Scale, ''made by'', Beck, Lester, and Trexler developed by Turkish adaptation of Beck Hopelessness Scale made by San and prepared by the researcher, the participants used a questionnaire on demographic information. Evaluation of phase data in SPSS for Windows 21 Package program. The identifier, such as cross-tabulations, frequency and percent statistical sample of meaningful differences in addition to the methods for determining the independent t test, one way analysis of variance and correlation analysis was applied to the determination of the relationships meaningful. As a result, the participants levels of depression and despair, positive and showed a significant relationship has been identified at moderate levels (p < 0.05). In addition, according to the participants ' levels of depression and despair, challenged their admission meaningful differences have been identified the sporty activities (p < 0.05). Participation in educational programs, conviction year, marital status, level of education is a meaningful difference was found, according to the variables (p > 0.05).