Spor Genel Müdürlüğü merkez teşkilatı çalışanlarının mobbing ve iş doyum düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the mobbing and job satisfaction levels of the employees working in the General Directorate of Sports' headquarter
  1. Tez No: 412652
  2. Yazar: KÜRŞAD ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÜNVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Spor Genel Müdürlüğü merkez teşkilatı çalışanlarının Mobbing ve İş Doyum düzeylerinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu araştırmaya, Spor Genel Müdürlüğü merkez teşkilatı çalışanlarından 151 erkek, 111 kadın olmak üzere toplamda 262 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, demografik özelliklerin yer aldığı kişisel bilgi formu ile Einarsen ve Raknes tarafından 1997 yılında geliştirilen ve daha sonra Einarsen ve Hoel tarafından 2001 yılında revize edilen, Aydın, O., ve Öcel, H., tarafından Türkçeye uyarlanan mobbing ölçeği, (NAQ) ve Herzberg' in“İki Faktör Kuramı”temel alınarak Kuzgun, Y., Bacanlı, F., ve Sevim, S.A., tarafından 1997 yılında geliştirilen iş doyum ölçeği (MDÖ) kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 20.0 programı kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmış ve verilerin analizi ve değişkenler arası karşılaştırmalarda bu programdan faydalanılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak demografik özellikler ile mobbing ve iş doyumlarının arasındaki farklılıkları belirlemede bağımsız t testi ve tek yönlü varyans analizi (Oneway Anova) uygulanmıştır. Varyans testlerinde önemli bulunan farklılıklar için ise çoklu karşılaştırma testi olarak Tukey's HSD uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the levels of Mobbing and Job Satisfaction of the employees working in the General Directorate of Sports' headquarter in terms of some demographic variables. Among employees of the General Directorate of Sports, there were totally 262 (151 men and 111 women) volunteers participating in the research. A personal information questionnaire consisting of demographical features; the mobbing scale NAQ, which was developed by Einarsen and Raknes in 1997, revised by Einarsen and Hoel in 2001 and adapted to Turkish by Aydın, O. and Öcel, H.; and MDÖ, the job satisfaction scale developed by Kuzgun, Y., Bacanlı, F., and Sevim, S.A., in 1997 with the inspiration of Herzberg's 'Two Factor Theory', were all used as the data collection tools. The data obtained from the questionnaires were computerised using the program SPSS 20.0 and this program was also used to analyse the data and compare the variables. As a statistical method, Independent T-test and one-way analysis of variance (Oneway Anowa) were utilized to identify the distinctions between mobbing and job satisfaction and the demographical features. As for the significant distinctions in the variance tests, Tukey's HSD was used as the multiple comparison test.