Çağdaş liderlik yaklaşımları ve çalışan motivasyonu ilişkisi: Bir ilaç firması örneği
Modern leadership approaches and relationship with employee motivation: A pharmaceutical company sample
  1. Tez No: 412659
  2. Yazar: GAMZE TOĞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA PERVİN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde işletmelerin başarılarını önemli ölçüde etkileyen faktörlerden ikisi liderlik ve motivasyon konularıdır. Yöneticilerin sergiledikleri liderlik yaklaşımları, çalışanların motivasyonlarını etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, liderlik ile ilgili tanımlar ve liderlik yaklaşımları ele alınırken; motivasyonun tanımı ve önemi, motivasyon araçları, yaklaşımları ve işyerinde motivasyonu etkileyen unsurlar da ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Konu ile ilgili durumu belirlemeye yönelik tanımlayıcı bir araştırmaya yer verilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın amacı; bir ilaç firmasında algılanan yönetici liderlik yaklaşımları ile çalışanların motivasyonu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ilaç firmasında çalışan 600 birey örneklem grubunu oluşturmuştur. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için frekans, yüzdelik, aritmetik ortalama ve standart sapmaları gibi tanımsal istatistikler yapılmış olup; verilerin dağılışının normal olup olup olmadığını test etmek amacıyla Kolmogorov-Smirnov dağılış testi yapılmıştır. Veriler normal dağılış göstermediğinden parametrik olmayan(non-parametrik) istatistik testler olarak; ikili karşılaştırmalardan Mann-Whitney U testi, ikiden fazla karşılaştırmalarda Kruskall Wallis testi uygulanmıştır. Algılanan liderlik yaklaşımları ve çalışan motivasyonu arasındaki ilişki basit doğrusal regresyon analizi test ile edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre; çalışanların yöneticilerinde algıladıkları liderlik yaklaşımının cinsiyet göre farklılık göstermediği, yaşa göre ise farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Algılanan yönetici liderlik yaklaşımı ile çalışan motivasyonu arasında güçlü bir ilişki olduğu, dönüşümcü ve sürdürümcü liderlik yaklaşımının serbestlik tanıyan liderlik yaklaşımına göre daha fazla algılandığı, dönüşümcü liderlik yaklaşımının içsel ve dışsal motivasyon üzerinde daha fazla etkisi olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Two factors affecting success of foundations in our day are leadership and motivation subjects. The leadership approaches that managers exhibit, can affect motivation of employees. While discussing the conceptions like; descriptions related to leadership and theories of leadership in this study; description and significance of motivation, motivation patterns-theories and factors affecting motivation at workplace were investigated as well. A descriptive research towards defining the situation related to subject was included. In this regard; the purpose of this study, is to investigate the relationship between motivation of employees manager leadership approaches. 600 individual working in a Pharmaceutical Company consisted of sample group. For statistical analysis of data obtained, statistics like frequence, percentage, arithmetic mean and standart deviation were carried out, and in order to test whether the data distribution is normal or not, Kolmogorov-Smirnov distribution test. As the data does not show a normal distribution as a non-parametrical statistical test: Mann Whitney U test, from double comparisons, in more than two comparisons; Kruskall Wallis test were applied. The relationship between perceived leadership approaches and employee motivation were tested through simple linear regression analyze test. According to finding of study, leadership approach that employees perceive in their managers doesn't show any difference in gender, but age were determined. It was found that there is a strong relationship between perceived manager leadership approach and employee motivation, transformational and subscriber leadership approach is perceived much than leadership approach that provides freeness, transformational leadership approach has more effect on internal and external motivation.