GAP ile entegre olabilecek limon projesi yapılabilirlik etüdü
- Tez No: 66210
- Danışmanlar: DR. MUZAFFER GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, İşletme, Aquatic Products, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
VII ÖZ GAP, Bölgenin denizle bağlantılı olmaması nedeniyle kendi içinde deniz taşımacılığının bulunmadığı, ancak Bölgenin yurtiçi ve yakın ülkelerle ilişkilerinde kara ve demiryolu bağlantılarına, diğer uluslararası ilişkilerinde ise deniz taşımacılığı ile entegre olabilecek bir sistemin dikkate alınması gerektiği bilinmektedir. Deniz taşımacılığı için bölgeye en yakın konumdaki Mersin ve İskenderun Limanlan, bölgeler ve uluslararası taşımacılıkta kullanılabilecek iki liman olarak ortaya çıkmaktadır. Bu limanlar mevcut durumuyla halen önemli gecikmeler veya gereksiz derecede yüksek elleçleme masraflarına neden olmaksızın hizmet verebilmektedir. Bu limanlarda işlem gören kargo tonajları Körfez Krizi'yle birlikte önemli ölçüde gerileme trendine girmiştir. Irak ve İran gibi petrol zengini ülkelerin transit yüklerinin çok azalması, bu limanların kapasitelerinin altında hizmet vermelerine neden olmuştur. GAP'ın devreye girmesiyle 10 milyon ton/yıl taşıma potansiyeli varolan liman kapasitelerinin yeniden değerlenmesi ve ilave yeni iskelelerin inşaası ile karşılanabileceği söylenebilir. Fakat, Ortadoğu ülkelerine yönelik transit taşımaların bundan böyle tümüyle devre dışı kalacağı da düşünülmemelidir. Körfez Krizi öncesinde Mersin ve İskenderun Limanlarının Transit taşımalardaki yoğunluk nedeniyle talebe tam anlamıyla hizmet veremedikleri, ayrıca İran' a ait yüklerin Karadeniz limanlarından Mersin ve İskenderun limanlarına kaymasının bu limanlarda izdihama neden olduğu bilinmektedir. Ortadoğu ülkeleri ile ilişkilerin bugünkü haliyle devam etmesi düşünülemez. Dolayısıyla şimdiden önlem almak ve ortaya çıkacak imkanlardan zamanında yararlanmak amacıyla mevcut limanlarımızın yanısıra, GAP kapsamında yapılacak ihracat - ithalat ve dahili taşımalara cevap verebilecek bir liman inşaasının gerekliliği kanaatinde olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu durumlar dikkate alınarak tezimizde Güney Doğu Akdeniz Bölgesinde GAP bölgesine hizmet arzedebilecek nitelikte limanların envanteri çıkarılmış bu limanların tevsiat ve/veya elleçleme kapasite olanakları araştırılmış ayrıca bu bölgede yeni liman kurulması imkanlarının etüd edilerek sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT FEASİBİLİTY STUDY OF HARBOUR PROJECT POSSİBİLY INTEGRATED WITH GAP GAP doesn't include marine transporting because of the region hasn't got any connection to any sea, but they are looking for; motorways and railways connection, for the relations between domestic and near countries of the region and they are looking for a system which can be connect with the marine transporting for the other international relations of the region. Mersin and İskenderun harbours (which are the nearest place of the region for marine transporting) are very important harbours which can use for regional and international marine transporting. These harbours are still serving without, serious lateness or so high handling expence. The cargo quantities processed in this harbour are up to decrease together with the Gulf Crisis. Decreasing transit cargo of petroleum riched countries like İran and Irak has caused to work this harbour less than their capacity. After GAP project the capacity of the harbour that have 10 million tons/year transporting capacity would be evaluated again and addition new ports would be built. However it shouldn't be thought that there isn't any transporting to Middle East countries any more. It is known that before the Gulf Crisis it hasn't been supplied the demand in Mersin and İskenderun harbour because of density of the transporting from this harbour and also removing cargoes that belong to İran, from Black Sea harbours to Mersin and İskenderun harbours. It wouldn't be expect that over relations of Middle East countries will be like in today. We want to determine that there is the necessity of a new harbour in order to answer the demand of exporting inporting and internal transporting after GAP project and to get advantage in this region. In this thesis, taking all of this conditions in to consideration, the inventory the harbours that could supply the demand in GAP region in South East Mediterranean has been made, the capability of increasing capacity and inproving of this harbours and the possibility of building a new harbour has been searched and the results has been compared.