Şiddet içeren suçlardan kayıtları olan bireylerin bağlanma stilleri, sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of relationship attachment styles with permanent anger and anger explanation among males who had violence crime record
  1. Tez No: 412677
  2. Yazar: YAKUP AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Araştırmanın amacı şiddet suçu işlemiş erkekleri sürekli öfke, öfke ifade tarzları ve bağlanma stilleri açısından incelemektir. Deney grububu 18-54 yaş aralığında, daha önce şiddet içeren suç işlemiş 100 erkekten oluşmaktadır. Bulguları karşılaştırabilmek için 18-61 yaş aralığında control grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu hiç bir suçtan kaydı olmayan 100 erkekten oluşmaktadır. Gruplar eğitim durumu, meden durum ve yaş açısından benzerdir. Sonuçlar şiddet suçu işleyen grubun suç kaydı olmayan gruptan sürekli-öfke, öfke dışa, öfke-içe düzeylerinin anlamlı derece yüksek ve öfke kontrol düzeyleri anlamlı derece düşük olduğunu desteklemektedir. Şiddet içeren suç kaydı olan grup anlamlı derece yüksek kayıtsız ve saplantılı bağlanma düzeyine sahiptir ancak iki grup arasında güvenli bağlanma ve korkulu bağlanma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Deney grubu bağlanma stilleri; saplantılı(%17), kayıtsız(%18), güvenli(%25) ve korkulu(%10)dir. Kontrol grubu bağlanma stilleri saplantılı(%11), kayıtsız(%39), güvenli((%35) ve korkulu(%15)dir. Heriki grupta da güvenli bağlanma ile öfke kontrolü ve saplantılı bağlanma ile öfke-içe düzeyleri arasında pozitif anlamlı korelasyon vardır. Bununla beraber korkulu ve saplantılı bağlanma düzeyleri ile sürekli öfke ve/veya öfke/dışa ve/veya öfke-içe arasında positif anlamlı korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine anger, anger explanation and attachment styles scores of males who committed violence crime. The exprimental group is consisted of 100 males(between 18 and 54) who committed violence crime before. To compare the findings, constituted control group whose age range is between 18 and 61. Control group sample is consisted of 100 males who dont have any criminal record. Groups are similar related educational level, maritial status and age. Result showed that criminal group had significantly high permanent anger, anger-outside, anger-inside scores and significantly low anger control scores from control group. The criminal group who committed violence crime had significantly high apathetic and obbsessive scores but there is no significant diffirence related secure and anxious scores between groups. Experimental groups' attachment styles are; preoccupied(%17), dismiss(%48), secure(%25) and fearful(%10). Control groups' attachment styles are preoccupied(%11), dismiss(%39), secure(%35) and fearful(%15). There are significant positive correlations between secure attachment styles scores and anger control scores; and significant positive correlations between preoccupied attachment styles scores with anger-inside scores in both groups. Also there are positive correlations between fearfull and dismissive attachment styles scores with permanent anger and/or anger-inside and/or anger-outside scores in groups.