Sexual violence against women in popular cinema: The Case of Fifty Shades of Grey and Elle
Populer sinemada kadına yönelik cinsel şiddetin incelenmesi:Grinin Elli Tonu ve O Kadın filmi analizleri
- Tez No: 549923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİME NEŞE KAPLAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez içerisinde genel olarak popüler sinemadaki cinsel şiddet uygulamalarında kadının duyduğu zevkin anlamı açıklanmıştır. Bu varsayımın gerçekliğini göstermek için feminist ve psikolojik film kuramları kullanılmıştır. Tez içerisinde kadının cinsel saldırı esnasındaki duyduğu zevk ve saldırı sonrası verdiği olağandışı tepkiler tartışılmıştır. Böylelikle kadının gerçekten cinsel saldırı esnasında bir zevk duyup duymadığı tartışması yaratılmıştır. Tez boyunca yapılan tartışmaların önemi kadının karakterinin, cinselliğinin ve feministliğinin kavranmasına yardımcı olacak sinemadaki rollerin yansıtılmasıdır. Cinsel şiddet içeren ve kadınınn saldırı esnasında ve sonrasında verdiği tepkileri gösteren yedi farklı film sahnesi incelenmiştir. Film analizlerinin daha iyi yapılabilmesi için oldukça popüler olan iki film seçilmiştir. Bu filmlerden biri acımasız cinsel şiddet ve tecavüz konseptinde hazırlanmış fransız“O Kadın”filmi olurken diğeri ise aşk ve tutku ile şiddet ve hakimiyeti sadomazoşist bir ilişki içersinde birleştiren“Grinin Elli Tonu”erotik filmidir. İlişkilerdeki şiddetin artan etkisi ile sinemada cinsel şiddetin normal bir görünüm alması, toplumdaki erkek ve kadın arasındaki ilişkiler ve cinsellik kültürü üzerinde oluşturduğu risk açısından büyük bir dikkat çekmektedir. Bu tez ile ulaşılan sonuçlardan biri, sinemanın cinsel şiddeti güzelleştirdiği ve sinema ile kadının cinsel yöneliminin, kendine saygısının ve bedenini sunuşunun çarptırıldığıdır. Sinema kadınlara cinsel şiddetin zevk unsuru olabileceğini göstermesine rağmen, aslında gerçek cinsel şiddetten zevk alan kadınların kendinden nefret eden kişiler olduğu sonucudur. Kadının cinsel imajı problemli çocukluk dönemi geçiren güçlü feminist figürler ile onur kırıcı bir duruma sokulmuştur. Böylelikle tecavüz ve mazoşizm mitleriyle ilgili varsayımlar desteklenmiştir. Sinema kadınları röntgencilik kurbanı olmaktan cinsel şiddet mağduru şekline çevirerek daha kapsamlı bir kurban yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis argues about the meaning of women sexual pleasure toward sexual violence practices in popular cinema, by examining the reality of this assumption using psychology and feminist film theories, discussing women pleasure during the abuse, and their abrupt reaction after being violated, thus creating doubt about the fact if these women really have experienced pleasure during the sexual abuse. The importance of these discussions is to reflect women role presentation in cinema, which helps to create a deeper understanding of woman character, her sexuality, and feminism, I discussed seven different films scenes with the context of sexual violence practices and women pleasure during the violation and their reaction after it, while for deeper analyzing I chose two popular films, the French film Elle which presents woman pleasure in graphic brutal sexual violence concept and rape, and the erotic Hollywood film Fifty Shades of Grey which resample love and passion with violence and domination inside a sadomasochism relationship. The impact of violence contents on the relationships and the normalizing of sexual violence practices in cinema created many concerns about the risk of these images on the sexual culture and relationship between the women and men in societies. This study concludes that the cinema attempted to prettify sexual violence practices and distort the concepts of women's sexual control, her self-esteem and the way she embraces her body, and how the cinema persuades women to remain violated could be a pleasurable choice while it is only a reflection of self-loathing, and the persistence of cinema in creating degrading sexual images of women reflected by strong feminist figures with troubled childhood, supporting assumptions about rape and masochism myths and keeping women inside a more comprehensive perspective of victimization, from being a victim of voyeurism to become a victim of sexual violence acts.