Göçmenlerin ayrımcılık ve kimlik algılarının nefret suçları kapsamında incelenmesi
Investigating the immigrants' perception of identity and discrimination within the context of hate crimes
  1. Tez No: 412676
  2. Yazar: ASLI YAYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın amacı, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin algıladıkları ayrımcılık ile kimlik algıları ve Türk kimliğine yönelik özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkileri nefret suçları kapsamında incelemektir. Çalışmanın teorik zeminini Tajfel ve Turner'ın çalışmalarına dayanan Sosyal Kimlik Teorisi ile Verkuyten'in ileri sürdüğü çelişik kimlikler önermesi oluşturmaktadır. Çalışmada; Avrupa Birliği Azınlıklar ve Ayrımcılık Anketi, Özdeşleşme Ölçeği ve katılımcıların kimlik algılarına yönelik tarafımızca hazırlanan yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma; 12 aylık bir zaman diliminde; Almanya'nın dört farklı şehrinde yaşayan, yaşları 20-50 arası değişen, kadın/erkek Türkiye kökenli 101 gönüllü katılımcı ile yüz yüze olarak yürütülmüştür. Örnekleme, Almanya'daki aktif dernekler ve kişisel bağlantılar yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; ayrımcılığa maruz kalma ile suç mağduru olma arasında negatif ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer yandan; kadınlar erkeklerden daha fazla ayrımcılık deneyimi bildirmişlerdir. Her ne kadar anlamlı bir fark olmasa da erkeklerin suç mağduru olma sıklığının kadınlardan daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Kimlik boyutları ile ilgili değişkenler ele alındığında; Türkiye kökenli göçmenlerin Türk kimliği ile özdeşleşme düzeyinin, algılanan ayrımcılık ile anlamlı biçimde ilişkili olmadığı yargısına varılmıştır. Bununla birlikte; göçmenlerin kimlik tanımlamalarında yer alan dört kimlik boyutu arasındaki uyuşmanın, algılanan ayrımcılık ve suç mağduru olma değişkenleriyle bağlantılı olmadığı da görülen sonuçlar arasındadır. Bu sonuçlarla paralel olarak, Alman toplumunda görülen ayrımcılık olgusu, kimlik üzerinden değil de başka nedenlere bağlı olarak yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationships between the discrimination and identity perceptions of Turkey origin immigrants living in Germany and levels of identification within the scope of hate crimes. Social Identity Theory that is based on the works of Tajfel and Turner and contradictory identities proposition asserted by Verkuyten constitute the theoretical background of study. In the study, European Union Minorities and Discrimination Survey, Identification Scale and semi-structured interview form that was prepared by ourselves were used for identity perceptions of immigrants. The study was conducted as face-to-face with 101 male/female volunteer immigrants ranging in age from 20 to 50, living in the four different cities of Germany within a period of 12 months. The sample was achieved through personal connections and associations active in Germany. According to the survey results, a negative and statistically significant relationship was found between exposure to discrimination and being victim of crime. On the other hand, women reported more discrimination experiences than men. Although there is no significant differences between men and women, the frequency of being victim of crime of men was observed as higher than women. Considering that the variables about dimensions of identity, it's judged that the level of identification with Turkish identity of Turkish origin immigrants is not associated with the perceived discrimination significantly. However, it is also seen in the results that the rapport between the four identity dimensions of immigrants of their self-identification is not connected to perceived discrimination and variables of being victim of crime. In paralel with these results, discrimination phenomenon observed in German society, can be interpreted depending on another reasons, not through the identity.