Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine başvuran hastalara ait serum örneklerinde ölçülen tümör belirteçlerinin referans değerlerinin belirlenmesi
Determination of reference intervals for serum tumor markers in patients applied KSU Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 412693
  2. Yazar: MUHAMMED MEHDİ ÜREMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Klinik laboratuvar testlerinin referans aralıklarının tıbbi karar için bilinmesi gerekir. Referans aralık değerlerinin cinsiyet, yaş, ırk, coğrafi bölge, genetik ve diyet gibi faktörlere bağlı olarak değişmesi nedeniyle her laboratuvar kendi referans aralık değerlerini belirlemelidir. Bu çalışmada, AFP, CA 15.3, CA 19.9, CA 125, CEA, fPSA, PSA ve TG'e ait referans aralıklarının hesaplanması amaçlandı. Çalışmada KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı'nda 01.01.2007 ile 01.11.2015 tarihleri arasında çalışılan veriler kullanılmıştır. Tüm parametrelerde normal dağılım görülmediği için indirek ve non-parametrik yüzdelik tahmin yöntemiyle referans aralıkları belirlenmiştir. AFP için alt ve üst değer: 0,52 ve 3,76 IU/mL, ortalama ve standart sapma: 1,82±0,84, ortanca değer: 1,68 olarak bulundu. CA 15.3 için alt ve üst değer: 5,0 ve 37,60 U/mL, ortalama ve standart sapma: 18,28±8,51, ortanca değer: 17,4 olarak bulundu. CA 19.9 için alt ve üst değer: 2,46 ve 29,5 U/mL, ortalama ve standart sapma: 11,84±7,57, ortanca değer: 9,82 olarak bulundu. CA 125 için alt ve üst değer: 2,89 ve 22,7 U/mL, ortalama ve standart sapma: 10,56±5,37, ortanca değer: 9,50 olarak bulundu. CEA için alt ve üst değer: 0,11 ve 3,67 ng/mL, ortalama ve standart sapma: 1,56±0,94, ortanca değer: 1,40 olarak bulundu. fPSA için alt ve üst değer: 0,02 ve 0,75 ng/mL, ortalama ve standart sapma: 0,29±0,19, ortanca değer: 0,25 olarak bulundu. PSA için alt ve üst değer: 0,14 ve 2,31 ng/mL, ortalama ve standart sapma: 0,94±0,58, ortanca değer: 0,80 olarak bulundu. TG için alt ve üst değer: 0,34 ve 30,13 ng/mL, ortalama ve standart sapma: 11,6±8,23, ortanca değer: 10,7 olarak bulundu. AFP, CA 19.9, CA 125, CEA, PSA ve TG için hastanemizde kullanılmakta olan ve üretici firma tarafından önerilmiş olan referans aralıklarına göre bulduğumuz referans aralıklarının daha dar sınırlar içinde olduğu görülmüştür. Ek olarak CA 15.3 referans aralıkları da daha dar olmakla birlikte bizim referans aralıklarımıza daha yakındır. Referans aralıklarının ortaya konmasının klinik biyokimyadaki önemi düşünüldüğünde, üretici firmaların bize önerdiği referans aralıkları bizim toplumumuzun değerleriyle tam olarak örtüşmemektedir. Bu nedenle her laboratuvarın kendi popülasyonuna ait referans değerlerini belirlemesi daha verimli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The reference intervals of the clinical laboratory tests have to be known for accurate medical decision. As reference interval values vary due to factors such as sex, age, ethnicity, geographical district, genetic and feeding, all laboratories have to determine their own values. The aim of this study was to determine the reference intervals of AFP, CA 15.3, CA 19.9, CA 125, CEA, fPSA, PSA and TG. This study performed at the Clinical Biochemistry Laboratory of KSU Medical Hospital between 01.01.2007 and 01.11.2015 by using patients' data with indirect method. Because of in all parameters not observed normal distribution, reference intervals were determined by indirect and non-parametric percentile estimation method. Lower and upper values for AFP: 0,52 ve 3,76 IU/mL, mean and standard deviation: 1,82±0,84, median: 1,68 was found. Lower and upper values for CA 15.: 5,0 ve 37,60 U/mL, mean and standard deviation: 18,28±8,51, median: 17,4 was found. Lower and upper values for CA 19.9: 2,46 ve 29,5 U/mL, mean and standard deviation: 11,84±7,57, median: 9,82 was found. Lower and upper values for CA 125: 2,89 ve 22,7 U/mL, mean and standard deviation: 10,56±5,37, median: 9,50 was found. Lower and upper values for CEA: 0,11 ve 3,67 ng/mL, mean and standard deviation: 1,56±0,94, median: 1,40 was found. Lower and upper values for fPSA: 0,02 ve 0,75 ng/mL, mean and standard deviation: 0,29±0,19, median: 0,25 was found. Lower and upper values for PSA: 0,14 ve 2,31 ng/mL, mean and standard deviation: 0,94±0,58, median: 0,80 was found. Lower and upper values for TG: 0,34 ve 30,13 ng/mL, mean and standard deviation: 11,6±8,23, median: 10,7 was found. According to reference intervals of AFP, CA 19.9, CA 125, CEA, PSA and TG being used in our hospital and suggested by the manufacturer, we found that reference intervals were within narrow limits. In addition, as well as the CA 15.3 reference intervals is narrow, it is close to our reference intervals. Considering the importance of reference intervals in terms of clinical biochemistry, manufacturers' reference intervals suggested to us does not match exactly with our society's values. Therefore, the determination of their population reference values of each laboratory would be more efficient.